Încă un caz care amplifică neîncrederea în raportările autorităților, referitoare la decesele provocate prin infectare cu Covid 19.
Institutul Național de Sănătate Publică a anunțat rectificarea unui deces raportat din cauza bolii COVID-19.
Este vorba despre o asistentă medicală de la Botoșani, care a îngrijit pacienți bolnavi de COVID-19, aceasta fiind declarată decedată din cauza infectării.
La o zi după ce asistenta a încetat din viață, DSP Botoșani ”a decosperit un al doilea test care era negativ.
„INSP a revenit și a înlocuit decesul 1178 deoarece cazul alocat a fost declarat vindecat cu 2 teste negative (al doilea test negativ a fost descoperit astăzi de către DSP Botoșani), prin urmare codul de deces s-a realocat.
Conform INSP, cazul de la 1178 era cazul asistentei medicale care nu întrunește definiția de caz a unui deces cu infectare cu noul coronavirus”, a precizat Grupul de Comunicare Strategică.
Asistenta avea 46 de ani și lucra la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Botoșani. În urmă cu câteva săptâmâni, s-a infectat.
Pentru că starea sa de sănătate s-a înrăutățit, asistenta a fost transferată la Iași și internată pe secția Reanimare a Spitalului de Boli Infecțioase. În ciuda eforturilor medicilor, asistenta a decedat.
Moartea sa a fost anunțată de GCS, cu precizarea că nu avea comorbidități.
![]()
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























