Situația COVID-19 în Prahova, 10 mai 2020

La nivelul județului Prahova, în data de 10 mai 2020, sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică (DSP) 93 de persoane aflate în auto-izolare la domiciliu. În ultimele 24 de ore, de sub măsura izolării voluntare și, implicit, evidența DSP-ului, au ieșit 31 de persoane și au intrat alte 55. În carantină instituționalizată se află 308 persoane.

De la începutul epidemiei și până în prezent, au fost confirmați cu noul coronavirus 76 de prahoveni. Dintre aceștia, patru au decedat, 53 au fost declarați vindecați și externați, iar 19 se află internați. Trei dintre ei sunt în stare gravă, fiind internați la secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Ploiești, unde sunt ventilați mecanic.

Echipaje mixte din cadrul Ministerului Afacerilor de Interne (MAI) au continuat acțiunile privind ordinea și siguranța publică și au acționat pentru verificarea persoanelor aflate în evidențe cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu, pentru paza locațiilor de carantinare, fluidizarea circulației rutiere, dar și în alte misiuni impuse de contextul actual. Verificările au vizat atât persoanele fizice, cât și o serie de agenți economici.

- Publicitate -

În cursul zilei de 09 mai, au fost realizate controale la 17 de agenți economici din Prahova (11 societăți comerciale, șase PFA), au fost legitimate peste 1000 de persoane și oprite în trafic aproape 700 de autoturisme.

În urma acestor acțiuni, au fost deschise două dosare de cercetare penală pentru două persoane. Acestea sunt anchetate pentru fals în declarații sub semnătură privată și uz de fals. Persoanele în cauză ar fi prezentat polițiștilor adeverințe de angajat care s-au dovedit a conține informații nereale.

De asemenea, au fost aplicate 104 sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproape 18.000 lei. Dintre acestea, șapte au fost pentru fapte de natură economică, 68 au fost pentru contravenții în context, iar 29 au fost date pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele militare.

- Publicitate -

Vă reamintim că Institutul Național de Sănătate Publică a postat în transparență decizională propunerea privind  setul de măsuri de relaxare care vor fi aplicate după ridicarea stării de urgență.

Documentul poate fi consultat pe pagina de web a INSP, www.insp.gov.ro, secțiunea Comunicate.

Toate observațiile și propunerile celor interesați pot fi transmise la adresa de mail [email protected]

- Publicitate -

https://insp.gov.ro/dj/comunicate/Recomandari%20masuri%20speficice%20dupa%20starea%20de%20urgenta.pdf

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență solicită cetățenilor să respecte prevederile Ordonanțelor militare în vigoare, normele de igienă și de distanțare socială/fizică recomandate de către specialiști, purtarea măștii în spațiile publice.

Reducerea la minimum a riscului de expunere la noul coronavirus reprezintă modalitatea cea mai sigură de a ține sub control răspândirea epidemiei.

- Publicitate -

Cetățenii sunt sfătuiți să se informeze doar din surse oficiale, dar și să apeleze pentru recomandări sau alte informații la TELVERDE – 0800.800.358.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău