Bolnavii externaţi din Judeţean vor plăti o taxă

Bolnavii din Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti vor plăti la externare o taxă pentru serviciile medicale prestate.

- Publicitate -

Este vorba de coplata introdusă de Ministerul Sănătăţii la solicitarea FMI, care se aplică în toate spitalele din ţară în cepând cu 1 aprilie. Valoarea acestei taxe va fi stabilită miercuri, 3 aprilie, în urma şedinţei Consiliului de Administraţie al spitalului judeţean, cuantumul acesteia putând varia între 5 şi 10 lei. Taxa va fi plătită o singură dată şi nu se aplică serviciilor de urgenţă. Anual, în spitalul judeţean sunt trataţi peste 50.000 de pacienţi.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău