Sâmbătă, în jurul orei 11.00, DNA anunța printr-un comunicat că Sorina Pintea a fost reținută pentru 24 de ore, urmând să fie cerută în instanță arestarea sa preventivă pentru 30 de zile. Fapta: luare de mită în formă continuată, în perioada decembrie 2019 – februarie 2020.
Comunicatul DNA a fost publicat AICI.
În perioada în care fusese la șefia Ministerului Sănătăți, Sorina Pintea părea unul dintre cei mai activi din guvernarea PSD, făcând și numeroase declarații de presă, dar și controale prin spitale. A fost și la SJU Ploiești, mulți spunând atunci că a făcut doar un show mediatic ieftin, neschimbând mai nimic din problemele semnalate de ani de zile.
Una dintre declarațiile mai puțin obișnuite ale fostului ministru al Sănătății avea să dea naștere la discuții aprinse, acesta dorin să pozeze într-o luptătoare cu sistemul bolnav, chiar din interiorul acestuia. Sorina Pintea declara pe 8 mai 2019, în perioada în care era ministrul al Sănătății:
„Nu știu dacă știți, am publicat pe site-ul Ministerului Sănătății modificarea amenzilor pentru măsuri ingienico-sanitare, pentru depășirea timpilor de staționare în Unitatea de Primiri Urgențe. Vă spun foarte sincer, m-a amuzat reacția unora de după și mă gândeam, sper să nu mă citeze nimeni, eu cred că suntem un popor de infractori. În momentul în care se măresc amenzile, protestăm. Păi dacă eu n-am de gând să încalc legea, de ce să fiu supărat că cresc amenzile?”
Astăzi, declarația capătă o cu totul altă conotație.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































