La această oră se dezbate moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu. Reprezentanții PNL, PSD și USR au lansat acuzații și vorbe grele la adresa rivalilor politici. LIVE VIDEO AICI.
- Publicitate -
Cele mai importante declarații de la tribuna parlamentului:
13:18 Sorin Grindeanu (PSD):
- Mă adresez exclusiv USR. Trebuie să vă recunoașteți public contribuția la dezastrul acestei guvernări.
- Ați vrea să dați delete anului în care ați fost la guvern. Moțiunea e și despre eșecul vostru.
13:11 George Simion(AUR):
- Nu vom irosi nicio secundă. La revedere!
13:08 Dan Barna (USR):
- Ați fi putut fi premierul reformator, dar v-ați luat rolul frânarul programului de guvernare.
- Ați sacrificat cinic stabilitatea politică.
- Ați dat-o grav de gard cu campania de vaccinare.
- Ați distrus o coaliție cu un grad uriaș de încredere.
- În miercurea aceea în care ați decis să aruncați în aer Coaliția, v-am spus că aici vom ajunge.
- Suntem aici și vom vota această moțiune de cenzură.
- Ați fi putut fi Superman, dar ați ales să fiți un oarecare banal Florin Cîțu
13:00 Daniel Fenechiu(PNL):
- Constat că s-a creat o coaliție împotriva oamenilor care și-au asumat guvernarea, care vor să facă lucruri.
- PSD ne spune că vrea anticipate, AUR vrea guvern de tehnocrați, USR vrea să se întoarcă la guvernare. Ce-i unește pe acești oameni?
- Înțeleg dacă veneați cu un proiect. Pe voi vă unește ura față de Florin Cîțu. Pentru că Florin Cîțu a vrut să facă lucruri.
- Adoptarea moțiunii de cenzură e un act de iresponsabilitate.
12:48 Marcel Ciolacu:
- Cred că premierul are o amnezie. faptul că vorbesc primul înseamnă că PSD a câștigat alegerile.
- Astăzi facem dreptate pentru români. Guvernul Cîțu va pleca acasă.
- Trebuie să plecați azi. 9 luni v-ați bătut ca chiorii pentru șefia PNL. Ați ajuns șef peste un hoit politic.
- Ați distrus țara în lupta pentru ciolan
- Echipa câștigătoare este echipa ucigătoare.
- Românilor le e frică să mai meargă la spital.
- Trebuia să aveți grijă de romni.
- Tu, Florin Cîțu, ai eșuat, big time.
- Ce ați făcut toată vara? Nimic. V-ați luptat pe funcții. Ați inaugurat valul 4 la congresul vostru penibil.
- Aveți tupeul să ne cereți responsabilitate.
- Ați distrus campania de vaccinare, iar acum îi faceți pe români proști.
- Ați scos România din Europa.
- Toți vă urăsc, nimeni nu vă mai crede.
- Nu sunteți fantastic, nu sunteți wow, sunteți rupt de realitate.
- Dle. Cîțu, am înțeles că nu știți cât costă pâine că nu consumați. Acum că nu ne aude nimeni, ce consumați?
- Vă citesc o știre: două fetițe din Roman își vând jucăriile în stradă ca părinții să poată plăti facturile la utilități. România moare de foame.
- Acest guvern a mințit, a furat, a distrus România.
- Joaca de-a dumnezeu a dlui Cîțu trebuie să înceteze azi.
- Mă uit la dl Barna, dacă regretați cu adevărat votați la vedere moțiunea PSD.
- Guvernul a devenit un pericol.
- Florine, Superman, ai căzut în cap. Zboară acasă lin.
12:24 Florin Cîțu:
- Ar fi fost mai potrivit să retrageți moțiunea azi când avem 15.000 de cazuri și 250 de decese
- Astăzi a murit moralitatea. Moțiunea PSD, cel mai mare inamic al vostru, e susținută de USR-PLUS.
- Am arătat foarte clar, cu mine premier, guvernarea nu e un joc de copii răsfățați.
- Sunt dezamăgit USR joacă alba-neagra cu guvernarea. Vrea să vină la guvernare cu un premier mai indulgent
- Dragi români, vă cer scuze că am crezut în USR.
- Poate ne lămuresc ce plan au după moțiune.
- Dragi români, cu regret vă spun că ați votat un partid bipolar.
- Incompetență la Economie? USR zice că da. USR îl trimite acasă pentru incompetență.
- Incompetență la Transporturi? USR zice că da. Drulă zice că da. Cum e aia cu zombie politic.
- Incompetență la Sănătate? USR zice că da.
- Prin votul de azi USR zice că au avut miniștri incompetenți.
- USR nu are ce mai căuta la Guvernare.
- Am fost prea indulgent
- . Trebuia să-i fi demis mai repede.
- Am tolerat o echipă de incompetenți la guvernare.
- Ce mă supără cel mai tare este că și-au bătut joc de sănătate. Au lăsat ministerul Sănătății fără ministru în plină criză. E un act criminal.
- Vă plasați împotriva modernizării României.
- Spuneați că fără corupție ajungem departe. Alături de corupți, nu veți ajunge nicăieri.
- Am fost sincer mereu cu românii. Vă citez din dex: franchețe, loialitate.
- Nu se termină totul aici. Nu mă voi opri din această luptă grea.
- Felicitări colegi de la PNL și UDMR că lucrați din greu.
- Dacă acest guvern va pica azi, vom face altul, în jurul valorilor liberalilor.
sursa: hotnews.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































