”Dacă pute, pute pentru toată lumea!” S-a votat legea mirosurilor, care îi amendează pe agenții economici producători de disconfort olfactiv

De câte ori nu ați auzit în Ploiești despre problema mirosurilor pestilențiale, cele mai multe generate de rafinării?

Cei care nu locuiesc în zonă doar au auzit despre ele, cei de aici le inhalează zilnic. Curgeau permanent sesizările, mai ales că astfel de mirosuri nu sunt doar surse de disconfort olfactiv, ele indicând prezența în aer a multor compuși chimici extrem de periculoși.

Deși mirosurile sunt prezente permanent, răspunsurile de la Garda de Mediu sau APM erau mai mereu de felul: ”miroase, dar nu s-au inregistrat depășiri la substanțe periculoase.”

- Publicitate -

Iată că a fost nevoie de o lege, care să acopere vidul din domeniu, urmând ca poluatorii să fie sancționați și pentru mirosurile emanate.

Proiectul legii mirosurilor a primit vot final în plenul Camerei după ce a fost adoptat de Senat.

Inițiatori sunt Allen Coliban și Cornel Zainea, de la USR, legea lor primind 309 voturi pentru și doar o abținere.

- Publicitate -

Cornel Zainea: ”Mirosurile afectează pe toată lumea. Dacă pute, pute și pentru USR-ist, și pentru PSD-ist, și pentru UDMR-ist, și pentru sărac, și pentru bogat. Și pentru cetățean, și pentru politician.

De ce avem nevoie de o lege a mirosurilor? Deoarece avem vid legislativ, iar Garda de Mediu a spus că nu poate da amenzi și sancționa poluatorii deoarece nu există cadru legal.”

Principalele reglementări din ”Legea mirosurilor”:

- Publicitate -

– Definește disconfortul olfactiv ca fiind mirosul generat de o activitate care poate avea impact negativ asupra stării de sănătate a populației și a mediului în întregul său care se cuantifică pe diferite scale de mirosuri, conform standardelor în vigoare.

– Reglementează obligativitatea unui Plan de gestionare a disconfortului olfactiv care va cuprinde măsurile necesare pentru prevenirea și diminuarea disconfortului și care va face parte din autorizația de mediu. Nerespectarea Planului va putea atrage inclusiv suspendarea temporară sau definitivă a activității generatoare de disconfort olfactiv.

– Autoritățile administrației publice locale vor avea obligația să reglementeze, inclusiv prin interzicerea permanentă sau temporară, desfășurarea activităților generatoare de mirosuri în zonele de locuit, recreere, odihnă, tratament și agrement și să controleze preventiv și la sesizarea publicului activitățile care nu se supun reglementării din punct de vedere al protecției mediului.

- Publicitate -

– La elaborarea planurilor de urbanism și amenajarea teritoriului se vor prevedea, obligatoriu, și măsuri de prevenire și reducere a disconfortului olfactiv.

– Sunt prevăzute o serie de contravenții la cererea motivată a autorităților pentru protecția mediului.

Legea poate fi consultată AICI.

- Publicitate -

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

4 COMENTARII

  1. Cum i-a chemat pe Allen si pe Zainea inainte sa-i cheme asa? USR e plin de romani neaosi taiati ” jos „. Daca le pute, dece nu pleaca de unde au venit? Sau e prea departe Odessa? Noi, ploiestenii de bastina, respiram aerul asta de generatii si n-am murit din cauza asta.

  2. E foarte bine ca a fost adoptată această lege! De multi ani era nevoie de ea. Prea multi isi fac de cap in tara asta si isi bat joc de semenii lor,fara sa le pese,punandu-ne viata si sanatatea in pericol! Bravo lor!!! Chiar NU vrem sa avansam deloc? Chiar nu ne mai civilizam deloc? Asteptam cu nerabdare sa o semneze d-nul Presedinte! Este inca un pas înainte, foarte greu realizat,pt.civilizatia acestei țari!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău