Chiar nu vă puteți ruga de acasă? Dumnezeu vă aude, de oriunde ați face-o

72255b6c-d48e-4966-82e4-4750cb56209b_4bc8a.jpg

72255b6c-d48e-4966-82e4-4750cb56209b_4bc8a.jpg

Omule, cum să te fac să înțelegi că faci mai mult rău decât crezi tu că e bine? O să încerc, totuși…

- Publicitate -

E bine că ești credincios, e foarte bine. Asta presupune că nu vrei să faci rău, că vrei să ai sufletul curat, că te gândești la binele aproapelui. Asta îți spune preotul, la biserică, la fiecare slujbă, nu?

Înțelegi ce îți spune? Înțelegi că cel mai important este să îți iubești aproapele și așa arăți că Îl iubești pe Dumnezeu? Prezența ta la biserică nu este ca la apelul de seară, într-o garnizoană, unde te pedepsește comandantul, dacă ai dezertat. Dumnezeu nu te pedepsește, dacă nu stai grămadă în fața bisericii.

Au încercat și preoții (nu toți), au încercat și reprezentanții BOR, chiar dacă nu foarte convingător, să îți spună că în această perioadă se schimbă puțin regulile, că se vor ruga și ei pentru tine, că nu trebuie să te prezinți musai la slujbe, să pupi icoanele (asta chiar nu e cazul să o faci!). Preoții vor ține oricum slujbele și se vor ruga și pentru tine, cum și tu te poți ruga pentru noi toți.

- Publicitate -

Să știi că VA FI BINE! Nu este sfârșitul lumii, dar depinde și de tine să nu-l forțezi. Aprinde o lumânare, o candelă, dacă îți face bine, apoi roagă-te de acasă. Bunul Dumnezeu nu face recensământul, nu face prezența, nu poate să stea vigilent să vadă dacă tanti Mărioara sau nea Vasile s-au prezentat la biserică. Nu o să găsești în Biblie un program de vizită la Casa Domnului. Deci, nu e obligatoriu, dacă asta era problema care te sperie.

Știu că ești speriat, că vrei să Îl rogi pe Doamne-Doamne să te aibă în pază, dar știi cum e… ”Dumnezeu îți dă, dar nu îți bagă în traistă”. Ți-a dat avertismentul, ți-a spus în felul Lui că poate suntem prea răi și ar fi cazul să ne mai potolim puțin din demența care a pus stăpânire pe rasa umană și ți-a dat și semne că toate trec, dacă te liniștești puțin, dacă stai în casa ta. ai timp acum să te gândești la toate. Hai, că poți!

Omule, înțelege că te expui, că poți să mori. Deși e păcat să te sinucizi, pentru că fix asta riști să faci, poate că nu îți pasă de tine, dar nu uita ce-ți spune Dumnezeu: ”Iubește-ți aproapele, ca pe tine însuți!” Aproapele tău poate fi ucis de iresponsabilitatea ta, iar asta nu sunt sigur că va ierta Dumnezeu. Vezi cum faci, să nu-L enervezi! Întreabă-l pe Noe cum s-a terminat ultima oară când Doamne – Doamne s-a supărat… puțin.

- Publicitate -

foto: Ploiești, duminică 22.03.2020

72255b6c-d48e-4966-82e4-4750cb56209b_5706b.jpg

98d8ab6b-2285-4d24-b741-bafb746a33f6_0dde4.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău