Factură la gaz de 54.000 de euro pentru o școală din Bârlad

Pe factura de curent va figura cel mult 1,3 lei/kwh

Factură este de 54.000 de euro pentru consumul pe o singură lună. Ca să salveze copiii de frig, primăria este nevoită să ia bani de la alte proiecte și să achite aceste facturi.

- Publicitate -

Primarul le cere directorilor de școli să fie cumpătați când dau drumul la căldură.

“Mai multe unități de învățământ din municipiul Bârlad, județul Vaslui, au primit facturi imense de la consumul de gaz metan pe o singură lună. Cea mai mare factură este de 270.000 de lei, adică 54.000 de euro. Sunt însă și facturi de 83.000 de lei, 79.000 de lei și o singură școală a primit o factură rezonabilă” susține primarul municipiului.

Citește și: Condiții pentru vânzare locuințelor ANL din Ploiești – PROIECT

- Publicitate -

În consecință, acesta i-a convocat pe directorii de școli și le-a cerut să fie chibzuiți, să nu mai dea drumul la căldură acolo unde nu este cazul, mai ales că sunt unități școlare care sunt slab izolate termic.

Primarul a mai spus că dacă vin în continuare facturi atât de mari, atunci proiectele mari de dezvoltare a orașului sunt compromise.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău