Ministerul Educației anunță că elevii nu vor avea vacanță inter-semestrială în acest an

Ministerul Educației dorește continuarea cursurilor în format fizic, chiar dacă numărul cazurilor de Covid 19 va crește. ”Nicio șansă ca elevii să aibă vacanță inter-semestrială” susține un oficial ministerial.

- Publicitate -

Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației, pe învățământul preuniversitar a declarat că nu vorbim de închis școli, ci de trecerea în învățămantul online. Politica Ministerului a fost întotdeauna, știți foarte bine, să facem cursuri cu prezență fizică. Baza legală nu s-a schimbat cu nimic.

Sunt șanse să fie o vacanță între cele două semestre? 

La acest moment, nu-și dorește nimeni să schimbe structura anului școlar. Dacă am schimba azi structura anului școlar, cu vacanță între semestre, am putea fi acuzați de lipsă de predictibilitate. Prin urmare, această structură a anului școlar nu se va mai modifica, până la vară, a precizat Sorin Ion pentru ProTv.

Școlile funcționează în continuare după ordinul comun al Ministerelor Educației și al Sănătății. Cei doi indicatori, și anume rata de infectare de la nivelul localitătii – sub 3 la mie, și rata de vaccinare (a personalului – n.red.) de peste 60 la sută, sunt prezenți în continuare în legislație.

- Publicitate -

Citește și: Cum s-a ”rezolvat” asamblarea testelor de salivă livrate en-gros în școli. Profesorii le vor ambala individual

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău