Chiar dacă ne aflăm la jumătatea lunii aprilie, vremea ne-a rezervat o nouă surpriză. La munte a nins consistent, marți noapte, iar drumarii au fost nevoiți să intervină pentru deszăpezire în mai multe județe. Meteorologii anunță încălzirea treptată a vremii. La Ploiești, în următoarele zile, mercurul va urca în termometre până la 23 de grade Celsius.
Iarna a revenit, pentru câteva ore, în mai multe județe din țară. Vremea s-a răcit accentuat, marți noapte, iar la munte a nins consistent, pe durata codului galben anunțat de ANM.
Ninsorile anunțate de meteorologi și-au făcut apariția, marți noapte, în mai multe zone din țară, inclusiv în zona de munte a județului Brașov.
Mai multe imagini cu ninsoarea abundentă, inclusiv din Poiana Brașov, au fost postate pe rețelele de socializare.
Direcția Națională de Drumuri și Poduri Brașov a precizat că ninsori s-au înregistrat în zona montană a județelor Sibiu, Brașov, Covasna și Harghita, fapt care a necesitat intervenția utilajelor de deszăpezire.
După codul galben de vânt și de ninsori, care a fost valabil până miercuri dimineață, meteorologii anunță că vremea se va încălzi, iar temperaturile vor ajunge la 20 de grade Celsius.
La Ploiești, mercurul în termometre va urca până la 23 de grade Celsius până la finalul acestei săptămâni, însă de luni este preconizată o nouă răcire a vremii, temperaturile maxime urmând ajungă numai până la 14 – 15 grade Celsius.
Sursă VIDEO – Direcția de Drumuri și Poduri Brașov (Imagini de pe DN11, județul Covasna, zona Pasul Oituz)
Foto/VIDEO – Facebook – Poiana Brașov/România
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































