Ministrul Finanțelor, anunț de ultimă oră pentru bugetari: ”Nu tăiem salarii și pensii”

După ce ieri a declarat că bugetarii ar trebui să suporte și ei costurile pandemiei de coronavirus, ministrul Finanțelor o întoarce astăzi ca la Ploiești.

- Publicitate -

Ieri, întrebat în cadrul întâlnirii online de la HotNews.ro, dacă se ia în calcul o tăiere a salariilor bugetarilor, pe modelul 2010 al crizei economice, ministrul Finanțelor a răspuns că, din punctul său de vedere, costul actualei crize trebuie suportat de toată lumea, însă decizia o va lua guvernul.

„Aici eu vă spun doar o părere personală: este clar că trebuie ca acest cost al acestei crize să fie suportat de toată lumea, trebuie să fim solidari. Ce măsuri vor fi, cum vor fi luate, dacă vor fi luate, aceasta este o decizie pe care trebuie să o ia Guvernul, nu o iau eu singur. Din punctul meu de vedere, cred că trebuie să fim solidari cu toții în acest moment, indiferent de domeniul în care provenim. Repet, este o părere personală”, a spus Cîțu. (detalii AICI)

Astăzi, același ministru a declarat la Digi24 că „Nu sunt luate în calcul tăieri de salarii și pensii”.

- Publicitate -

De asemenea, întrebat de o posibilă restructurare de personal în sectorul bugetar, în contextul în care în privat aproape 800.000 de oameni au fost trimiși în șomaj tehnic, Florin Cîțu a spus că nu se discută acest lucru.

„Nu, în acest moment nu ne uităm la o restructurare a aparatului public”, a mai precizat ministrul pentru sursa citată, completând că totuși sectorul bugetar este ineficient.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

1 COMENTARIU

  1. Medicul,asistentul ,imfirmierul,politistul,jandarmul,cel din mapn,politistul de puscarie, sunt tot bugetari,cred ca unii ar vrea sa munceasca 70% in aceste vremuri dar cu sa faca?Pe de alta parte presedintele da 500 euro unora din sist medical,o manipulare,dezimformare si lipsa de profesionalism din partea conducerii statului!Si pt dl presedinte Iohanis,cum e cu sistemele electronice de supraveghere a celor in carantina ca ori murim ori trece pandemia si nu le vedem.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău