Președintele Autorității Electorale Permanente avertizează că decizia amânării alegerilor locale trebuie luată în această săptămână, pentru că de săptămână viitoare instituția pe care o conduce este obligată prin lege să dea drumul procedurilor de organizare a scrutinului.
Alegerile trebuie amânate până în toamnă, iar mandatul aleșilor locali trebuie prelungit, susține Constantin Mitulețu Buică, citat de Digi 24
„Potrivit legislației, 13 aprilie avem termen maximal să intrăm în calendar. Săptămâna viitoare trebuie să avem aprobate documentele pe circuit intern. Este ultima săptămână în care se poate lua decizia. Trebuiesc amânate alegerile, prelungit mandatul aleșilor și văzut în toamnă când le putem organiza”, a declarat Constantin Mitulețu-Buică.
Premierul Ludovic Orban a avut deja o discuție cu liderii PNL pe care i-a anunțat că vor fi amânate alegerile locale din cauza pandemiei de coronavirus. Mandatul aleșilor locali expiră la finalul lunii iunie. Ludovic Orban urmează să stabilească o întâlnire cu liderii partidelor politice pentru a stabili data la care vor fi organizate localele.
Sunt luate în calcul mai multe variante pentru reprogramarea scrutinului pentru locale, la nivel guvernamental fiind în discuție lunile septembrie și octombrie. De asemenea, alegerile parlamentare ar putea fi mutate de la finalul anului și organizate fie odată cu localele, fie la o dată apropiată de alegerile locale.
sursa: digi24.ro
foto ilustrativ – arhivă
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































