De miercuri, 1 aprilie, românii care nu respectă restricțiile de circulație introduse prin ordonanțele militare vor plăti o amendă minimă de 2000 de lei.
Astfel, cei care sunt opriți pe stradă sau în trafic și nu au declarație pe propria răspundere, respectiv și adeverința d ela angajator dacă merg la muncă, dar și dacă nu completează corect și cu toate informațiile (traseu, destinație, motiv) documentele vor primi amenzi de 20 de ori mai mari decât acum.
Este vorba de sancțiuni cuprinse între 2.000 și 5.000 de lei – pentru persoane fizice – și între 10.000 și 70.000 de lei – pentru persoanele juridice.
Potrivit avocatnet.ro, persoanele care mint în declarațiile scrise pot răspunde penal și pentru infracțiunea de fals în declarații.
Aceasta se pedepsește cu amendă sau cu închisoare între șase luni și doi ani (sau între un an și cinci ani, dacă declarația falsă e făcută pentru a ascunde un risc privind infectarea cu coronavirus).
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































