Ludovic Orban: Românii vor mai putea ieși din casă doar la serviciu, cumpărături și urgențe medicale

Premierul Ludovic Orban a anunțat în această seară prelungirea restricțiilor de deplasare a populației și peste zi, în intervalu 6:-22, nu doar noaptea ca până acum.

- Publicitate -

Principalele declarații ale premierului:

Românii vor ieși din casă doar pentru a se duce la serviciu, la cumpărături, urgențe medicale și în jurul locuinței pentru mișcare și animalul de companie.

Vârstnicii de peste 65 de ani se vor putea deplasa în afara domiciliului doar într-un anumit interval orar, care va fi stabilit printr-o ordonanță militară anunțată în această seară.

- Publicitate -

Așadar, informația potrivit căreia aceștia vor fi obligați să nu părăsească deloc locuința este falsă!

Update

  • Un alt obiectiv important este achizitia de echipamente de protectie, de măști, combinezoane. În mod normal, conform legii ar fi trebuit să existe stocuri strategice. La momentul la care am preluat guvernarea stocurile erau 0.
  • Facem toate eforturile pentru a achiziționa.Cu fiecare contract în parte întâmpinăm dificultăți foarte mari. E necesar să intervenim la nivel diplomatic.
  • Deja a început producția de măsști în țară, urmează să înceapă producția de combinezoane, de izolete.
  • Al treilea obiectiv important, a fost de a întări direcțiile de sănătate publică. Numărul de angajați a crescut cu peste 4.000 la nivel national. Am imlicat studenți, medici, pentru a întări capacitatea DSP-urilor.
  • E vorba de întărirea capacității de derulare a anchetelor epidemiologice.
    România aprimit zeci de mii de cetățeni români care s-au întors din țări în care numărul de diagnosticați pozitiv e foarte mare. Apreciez activitatea DSP-urilor.
  • Am participat la o videoconferință cu directorii de spitale, directorii DSP, prefecții. Punem în practică un plan de pregătire graduală a spitalelor. Avem 3 linii, etape de pregătire, prima linie care funcționează azi, a doua linie spitalele de pneumologie, infectioase, a treia linie de identificare a persoanelor care să trateze exclusiv persoanele care sunt diagnosticate pozitiv.
  • Creșterea capacității de diagnosticare e foarte importantă. Am plecat de la un număr redus de aparate de analiză. Acum sunt 19 în funcțiune.
  • Sunt achiziționate 10 aparate noi, prin Crucea Roșie. Prin Unifarm au fost achiziționate 10. Am aflat cu bucurie că s-au mișcat și spitalele.
  • Problema cea mai mare pe care o s-o avem este de a achiziționa kit-urile de testare. Toată lumea se pricepe ca la fotbal și politică și la coronavirus.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău