Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu a anunţat că săptămâna aceasta urmează să fie aprobat în Guvern proiectul de Hotărâre privind cifrele de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar de stat şi pentru învăţământul superior de stat în anul şcolar/universitar 2019-2020.
Astfel, în anul şcolar următor, numărul maxim de elevi ar urma să fie de 25 per sala de clasă.
„Şcolile din România se depopulează, este o realitate tristă. Trăim următorul fenomen: şcoala românescă este polarizată, adică sunt şcoli cu performanţe foarte bune, pot intra în orice competiţie fără să ne temem că vom pierde şi şcoli cu performanţe slabe, părinţii fac o presiune extraordinară pe şcolile bune. (…) În unele şcoli sunt puţini elevi, iar în şcolile bune din ţară se îngrămădesc mulţi elevi, 30-35 de elevi în clasă. (…) Vom avea, probabil săptămâna aceasta, cifra de şcolarizare pentru anul viitor aprobată, să nu mai trecem dincolo de 25 de elevi în clasă. Este o măsură care este posibilă în sistemul românesc de învăţământ”, a subliniat Andronescu.
În prezent, Legea Educaţiei prevede că într-o clasă pot fi maxim 30 de elevi. În practică însă, în şcolile bune din ţară, sunt clase de 34-38 de elevi, spun experţii, dar şi dascălii.
Citeste mai mult: adev.ro/pqfazb
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































