Premieră în muzica românească, reușită de Corul Filarmonicii Paul Constantinescu din Ploiești.
Northern Lights, una dintre cele mai noi lucrări ale compozitorului norvegian Ola Gjeilo, a fost interpretată și înregistrată de fiecare membru al ansamblului ploieștean iar la final vocile au fost îmbinate și sincronizate de dirijorul Eduard Dinu.
Compoziția este una la prima vedere pentru membrii corului, iar ineditul constă în faptul că la final a fost realizat un videoclip complex de peste patru minute, pe patru voci.
„A fost o provocare pentru fiecare dintre noi. Ne propusesem să introducem lucrarea în repertoriu, dar nu am mai avut timp pentru repetiţii”, a explicat dirijorul Eduard Dinu.
Demn de remarcat este faptul că înregistrările au fost realizate cu tehnică minimalistă, mai exact cu telefoanele mobile, iar videoclipul este opera dirijorului Eduard Dinu. (text si video: Facebook/Corul Filarmonicii „Paul Constantinescu” – Ploiești)
VIDEO
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































