Ce au găsit primii turiști români care au ajuns în Bulgaria și Grecia. Ce spun despre sistemul ”all inclusive”

Din 15 iunie, românii își pot petrece vacanțele în Grecia și Bulgaria, fără să mai stea în izolare la domiciliu la întoarcerea acasă.

- Publicitate -

Câteva mii de turiști români au trecut deja granița și au ajuns în stațiunile care anul trecut pe vremea aceasta erau aproape pline.

Pe malul bulgăresc al Mării Negre vremea este la fel de capricioasă ca la noi, așa că majoritatea stațiunilor altădată asaltate de români sunt aproape goale.

”Nu suntem obligați să purtăm măști în hotel, dar angajații au! Suntem puțini turiști. Cert este că sistemul all inclusive a rămas la fel. Nu este nicio diferență față de anii trecuți! Sunt deschise restaurantele. Nu se folosesc tacâmuri de unică folosință” a povestit un turist român care a ajuns la Albena, pentru republica.ro.

- Publicitate -

În ceea ce privește Grecia, aici lucrurile sunt și mai relaxate.

În Atena terasele sunt pline, iar în magazine nu este nevoie de mască de protecție. Prețurile au rămas la fel ca anul trecut, semn că taxa COVID-19 nu se aplică.

”De exemplu, la o terasă din Portul Piraeus, o salată grecească este 8 euro, un platou gyros pentru două persoane 22 de euro, o bere 2 euro, un platou cu aperitive 6 euro, iar o sticlă de vin 30 de euro” au povestit alți turiști români pentru sursa citată.

- Publicitate -

sursa foto: republica.ro

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău