Cine îi face fericiţi pe copiii de la Cireşarii

Am aflat recent că minorii de la Centrul de Primiri în Regim de Urgență Cireșarii din Ploiești merg la cursuri de înot. M-am mirat, evident, gândindu-mă că sunt niște copii aflați „în grija statului” și pentru că este binecunoscută “dăruirea” acestuia când vine vorba de cei mai mici dintre cetățenii săi, nu mă așteptam la astfel de activități. Aveam să aflu că, de fapt, minunea vine din cu totul altă parte.

- Publicitate -

Gestul de a oferi cursuri de natație copiilor de la Cireșarii aparține unei firme locale care a luat inițiativa de a-i antrena pe cei mici la piscina pe care o deține. Oamenii din conducerea Restaurantului Pik Elegance Ploiești sunt cei care “au îndrăznit” să comită un asemenea gest. Ba mai mult, ei asigură și transportul de la Centru către piscină și invers, echipamentul de înot și o gustare la finalul lecțiilor. În plus, ocazional, atunci când situație le-o permite, furnizează centrului Cireșarii și pachete cu alimente. Celor de la Pik Elegance li s-au alăturat și instructorii de natație de la Școala de înot Club ATOM care îi învață cum să se descurce în apă, la fel, ca un act de caritate.

De remarcat faptul că despre această activitate am aflat total întâmplător, ceea ce ne-a indicat că acest gest nu face parte din vreun plan publicitar al restaurantului Pik Elegance. Cu atât mai mult sunt de apreciat, cu cât doresc să mențină această activitate cât mai mult timp de acum înainte. Din primăvară, copiii de la Cireșarii sunt așteptați la locul de joacă al restaurantului pentru activități de recreere. Galeria foto vă va arăta cât de fericiți sunt copiii care, pentru câteva ore pe săptâmănă, pot uita de situațiile de-a dreptul dramatice prin care trec.

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Mirela Mihai
Mirela Mihai a început ca reporter/redactor în presa scrisă a anilor 2000 în ziarul Șocul cotidian. A continuat ca reporter TV la Tele 7 ABC, apoi redactor la Viața Prahovei și Monitorul de Prahova. Din 2007 este cofondator al ziarului Observatorul Prahovean și s-a dedicat dezvoltării platformei media. Deși activează pe partea comercială, construcțiile editoriale rămân pentru ea o necesitate și un mod de exprimare prin care își dorește să ajute comunitatea locală să creioneze o serie de valori comune.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău