Un mesaj fals, prin care utilizatorii aplicației whatsapp sunt anunțați că vor fi nevoiți să plătească pentru fiecare mesaj transmis , s-a viralizat rapid.
Textul integral de tip fake-news, distribuit, culmea ironiei, chiar pe whatsapp este următorul:
”Sambata dimineata, whatsapp va deveni platibil! Daca ai cel puțin 20 de contacte, trimite-le acest mesaj. Astfel va rezulta ca esti un utilizator frecvent, iar locul tau va deveni albastru si va ramane gratuit ( s-a vorbit despre aceasta la TV). Whatsapp va costa 0,01 € pe mesaj. Trimite-l la 10 persoane. Salut, suntem Andy si John, directorii whatsapp. Acum câteva luni v-am avertizat că din vara aceasta whatsapp-ul nu va mai fi gratuit; noi facem întotdeauna ceea ce spunem, intr-adevar, va comunicam ca de astăzi, whatsapp va costa 1€ pe luna. Dacă doriți să continuati contactul dvs. gratuit, trimite ac mesaj la 20 de utilizatori, la rubrica lor, daca o veti face, veti primi un sms de la nr.: 123#57 si va vom comunica ca whatsapp pentru dumneavoastră este gratuit!!! MULȚUMIM…. si dacă nu ne credeti, controlați voi înșivă pe situl nostru ( www.whatsapp.com). LA REVEDERE. P.S. : cand o veti face lumina va deveni albastră ( daca nu-l veti trimite agenția whatsapp iti va activa costul).”
Reamintim că whatsapp este o aplicație gratuită a gigantului Facebook, singurul cost suportat de utilizatori fiind cel al facturii de internet :).
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































