Expunerea pe termen lung la lumina albastră emisă de smartphone-uri, laptopuri şi alte dispozitive electronice mobile ar putea să provoace leziuni cerebrale şi să accelereze procesul de îmbătrânire, potrivit unui studiu realizat recent de cercetători de la Universitatea de Stat Oregon din Statele Unite, informează PA joi.
Experimentele realizate pe drosofile comune au arătat că expunerea prelungită la acest spectru luminos le-a afectat mobilitatea şi a cauzat deteriorarea celulelor lor cerebrale, potrivit Agerpres.
Studiul, publicat în revista Aging and Mechanisms of Disease, a demonstrat că până şi muştele oarbe – care prezentau o mutaţie ce a împiedicat dezvoltarea ochilor – au suferit un tip similar de leziuni, ceea ce înseamnă că muştele din experiment nu trebuiau neapărat „să vadă” lumina albastră pentru a fi afectate de către ea.
Citește continuarea pe digi24.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































