S-a închis Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim din cauza COVID-19

Pentru prima dată în istoria recentă a creștinismului, Biserica Sfântului Mormânt ar putea rămână închisă de Paște din cauza pandemiei COVID-19.

- Publicitate -

La cererea autorităților, biserica din Ierusalim, care adăpostește mormântul lui Iisus Hristos, a fost închisă pentru limitarea răspândirii coronavirusului timp de o săptămână, însă măsura ar putea fi prelungită, scrie The Jerusalem Post. 

Potrivit activenews.ro, mii de credincioși se adună în fiecare an,  în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim pentru a participa la ceremonia coborârii Luminii Sfinte a Învierii, cu ocazia Paștelui ortodox.„Sfânta Lumină” se aprinde deasupra Sfântului Mormânt, spunându-se că focul se coboară din cer și aprinde lumânările.

Este considerat cel mai vechi miracol din lumea creștină, prima dată fiind documentat în anul 1106.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău