Protagonist în imagine este un bebeluş care ţine într-o mână un biscuit Oreo în timp ce este alăptat, sânul mamei fiind vizibil. Totul este prezentat sub sloganul binecunoscut cu care este promovat produsul: Biscuitul preferat al laptelui, scrie Daily Mail.
Reclama, creată de o agenţie de publicitate, Cheil Worldwide, a apărut în mediul online, deşi firma Kraft Foods susţine că nu se adresa publicului larg, ci era destinată unui forum pe teme de publicitate.
Firma a negat, de asemenea, acuzaţiile că imaginea ar fi apărut în mai multe publicaţii din Coreea de Sud.
Imaginea, devenită virală, a născut deja controverse în mediul online, pe forumuri, bloguri sau Twitter. Unii laudă creativitatea agenţiei, iar alţii susţin că ideea este cel puţin neplăcută.
Există o linie subţire între libertatea de creaţie şi etică. Din punctul meu de vedere este un eşec, Pur şi simplu neplăcut, deloc atrăgătoare ideea (Acum veţi bea un pahar de lapte de la sân cu un biscuit Oreo?), sunt câteva dintre comentariile de pe net.
Alţii, în schimb consideră ideea genială: Glumiţi? În calitate de fan Oreo, cred că ideea este absolut fantastică. Privirea copilului este nepreţuită… bună treabă Cheil.
Biscuiţii Oreo au împlinit luna trecută 100 de ani de existenţă. Produsul este vândut în peste 100 de ţări, printre care şi România.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























