În urma scandalului de la sfârşitul săptămânii trecute, în care 250 de elevi ai Colegiului Naţional „Ion Luca Caragiale” au fost evacuaţi cu poliţia dintr-un hotel bulgăresc în care urmau să se cazeze pentru a sărbători banchetul claselor a XII-a, OPC Prahova a demarat o anchetă.
Hotelierul bulgar voia să înghesuia câte patru-cinci elevi în cameră
Din primele date culese de inspectorii OPC Prahova reiese că de vina pentru scandalul de vineri este personalul hotelului bulgar. „În cursul lunii mai a fost semnat un contract între agenţia Oniro şi hotelul Elena din Bulgaria. Conform contractului, Oniro solicita cazarea a două, maxim trei persoane pe cameră. După semnarea contractului, patronul bulgar a refuzat acest lucru, venind cu propunerea să îi cazeze câte patru sau cinci în cameră. Încă de la bun început, reprezentanţii agenţiei de turism au refuzat, dar, dat fiind faptul că deja aveau o excursie programată, au fost nevoiţi să accepte oferta acestuia. Astfel că, în prima săptămână, la Hotelul Elena din staţiunea Nisipurile de Aur au fost cazate câte patru sau cinci persoane în cameră.
Primul refuz categoric
La doar o săptămână după primul sejur, un alt grup de turişti a solicitat, prin intermediul agenţiei Oniro, cazarea la Hotelul Elena de la Nisipurile de Aur. Atunci, însă, din cauza aceloraşi divergenţe, turiştii au fost cazaţi în altă parte. „În săptămâna următoare un nou grup trebuia să se cazeze la Hotel Elena. Reprezentanţii agenţiei au solicitat din nou cazarea a maxim trei persoane pe cameră, însă patronul hotelului nu a fost de acord. Astfel că, agenţia a refuzat oferta şi şi-a cazat turiştii la un alt hotel din zonă”, ne-a declarat Alexandru Cârdei, inspector în cadrul OPC Prahova.
Negociere ca la piaţă
Vinerea trecută, ziua în care s-a petrecut incidentul, un reprezentant al agenţiei Oniro, s-a dus înaintea grupului de turişti la Hotelul Elena pentru a negocia din nou numărul de persoane pe cameră. „Pe 21 mai, ştiind de discuţiile avute înainte, un reprezentant s-a dus înaintea lor în Bulgaria ca să rezolve problemele de cazare. Aici, patronul hotelului i-a spus că nu îi cazează pe suma stabilită prin contract, 6.000 de euro. La o jumătate de oră de la prima discuţie, patronul s-a oferit să îi cazeze pe cei 250 de elevi în schimbul sumei de 7.000 de euro, pentru ca mai apoi să se răzgândească şi să ceară 10.000 de euro. Pentru a evita alte discuţii, agenţia a plătit, în cele din urmă, cei 10.000 de euro. Când a sosit grupul, însă, hotelierul a spus că îi cazează câte 4-5 pe cameră. Reprezentantul agenţiei Oniro a refuzat, iar patronul a chemat poliţia ca să-i scoată pe turişti afară din hotel. În cele din urmă, întorcându-se spre ţară, agenţia le-a propus să îi cazeze la hotelul Savoy de pe litoralul românesc, plătind pentru acest sejur alte aproximativ 700 de milioane de lei vechi. În momentul de faţă, ancheta este în curs, iar vina se pare că este a hotelierului. Agenţia urmează să ne prezinte toate documentele cerute de noi şi să întocmească o notă explicativă vizavi de incidentul de acolo”, a mai adăugat Cârdei. Până la momentul redactării articolului, reprezentanţii agenţiei de turism Oniro nu şi-au putut exprima punctul de vedere, dat fiind faptul că, la sediul acesteia, se desfăşoară un control al Gărzii Financiare şi al Ministerului Turismului. Vom reveni cu amănunte!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























