“Mi-a cerut bani ca să mă treacă în faţă pe liste” | Un nou scandal de şpagă la Primaria Ploieşti

casaalbaEmilian Minescu, funcţionar în cadrul Primăriei, este acuzat de mai multe persoane că ar fi pretins şpagă pentru a-i ajuta să obţină ajutoare sociale, case naţionalizate dar şi indemnizaţiile oferite de stat pentru femeile care au născut. Minescu a lucrat o perioadă la Administraţia Serviciilor Comunitare din Primăria Ploieşti, acum fiind la Serviciul Administrare Reţea din cadrul Primăriei Ploieşti. Patru denunţători au ajuns la noi la aproape două luni după ce alte persoane aflate într-o situaţie identică l-au reclamat pe funcţionar primarului Andrei Volosevici, însă acesta nu a luat nicio măsura. Deşi toţi ne-au povestit cum au dat şpagă funcţionarului Minescu, doar doi au acceptat să le publicăm declaraţiile.

1.000 de euro şpagă pentru obţinerea unei case naţionalizate
Are o casă în Bucov, pe prima stradă în dreapta, cum intri în sat. Îl cheamă Minescu Emil. El era cu anchetele pentru ajutorul social. Mie mi-a cerut bani ca să mă treacă în faţă pe liste, să obţin mai repede o casă naţionalizată. Mi-a cerut o mie de euro şi mi-a arătat o casă mare pe care urma să o primesc de la primărie. M-am împrumutat de o mie de euro, cu dobândă, şi mi-a promis că mă rezolvă foarte repede. Eu m-am împrumutat de banii ăştia, plătesc dobândă la ei, şi astept de câteva luni, dar degeaba. Apoi, din vorba în vorbă, am înţeles că a mai păcălit şi pe alţii. Acum i-am cerut banii înapoi şi tot mă amână, plus că nu mai răspunde la telefon.

300 de euro şpagă pentru obţinerea ajutorului de la stat pentru nou-născuţi
A cerut 300 de euro unei femei, rudă de-a mea, ca s-o ajute să obţină banii de la stat pentru că a născut. A zis că face el actele, vezi-Doamne, că a lucrat pe nu ştiu unde ca să poată să obţină banii de la stat. Fata i-a dat banii, dar nu a rezolvat-o în niciun fel. De atunci şi eu am mai întrebat lumea şi am aflat c-a păcălit foarte mulţi. Le lua banii la oameni şi le promitea că îi ajută să ia locuinţe. Cineva i-a făcut reclamaţie la Poliţie şi atunci şi-a primit banii înapoi. A mai păcălit pe unu’, vai de capul lui, care vinde flori. La fel, i-a cerut câteva sute de euro ca să-l treacă printre primii pe listele cu ajutor social. Omul i-a dat banii, dar nu i-a mai văzut şi nici ajutor social nu ia. Altcineva i-a făcut reclamaţie la primar, acum vreo două luni, dar cred că Volosevici îl ţine în braţe de nu-l dă afară sau nu dă banii înapoi.

- Publicitate -

Edilul Volosevici pasează pisica în curtea Poliţiei
Primarul Andrei Volosevici cunoştea problema funcţionarului Emilian Minescu, dar nu a luat nicio măsură în această privinţă. Da, este o problemă mai veche, eu nu pot să fac ancheta. Este vorba de o infracţiune penală şi nu este de competenţa mea. I-am îndrumat către poliţie, să facă reclamaţie acolo. Să facă poliţia ancheta ca să vedem şi noi ce se întâmplă acolo, a declarat primarul Volosevici. În cursul zilei de astăzi am încercat de mai multe ori să-l contactăm pe Minescu, însă nu ne-a răspuns la telefon.

Acum un an, Adrian Manole, coleg cu funcţionarul la care am făcut referire astăzi era prins în flagrant când primea 1.000 de lei în schimbul facilitării obţinerii unei locuinţe sociale. Adrian Manole, angajat al Administraţiei Serviciilor Comunitare din Primăria Ploieşti, în vârstă de 28 de ani, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile la cererea procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, sub acuzaţia de trafic de influenţă. Acesta primise 1.000 de lei de la femeie căreia îi promisese că o ajută să obţină o locuinţă socială.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău