Chestorul Oprea continuă curățenia din IJP Prahova | Maziliri pe bandă rulantă în rândurile șefilor din Poliție

Mai mulți șefi de poliție au fost schimbați din funcție de chestorul Sorin Oprea, care continuă astfel programul reformării Poliției. oprea

A început cu Vălenii de Munte, a urmat Mizilul, apoi Ploieștiul, de unde Gabriel Pantaia a fost mutat la Boldești. Ion Popescu de la Serviciul de Investigare al Fraudelor (SIF) s-a pensionat, lăsând comanda lui Gheorghe Parepa. Adjunctul chestorului Oprea, Viorel Dosaru, a intrat în concediu medical și așteaptă, pentru el existând două soluții: ori pleacă Oprea la București ca șef al Poliției Române ori în cazul în care chestorul rămâne în Prahova, Dosaru se pensionează. La Biroul de Investigații Criminale, unde se impunea o reorganizare, a revenit Adrian Oprea, care fusese detașat la comanda orașului Băicoi unde infractorii își făceau de cap. După toate aceste mutări a venit rândul șefilor secțiilor de poliție din Ploiești și nu numai.

Șeful Poliției Ploiești a fost trimis în judecată
Comisarul șef Alexandru Șteoalfă, interimar la comanda Poliției Ploiești după plecarea lui Pantaia, a ieșit la pensie obligat fiind de faptul că este cercetat într-un dosar penal alături de fostul șef SIF, Popescu și de Florin Bach (acuzat de săvârșirea infracțiunii de înșelăciune), fiul actualului șef al Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, Iulian Bach, fost șef la IJP Prahova. Cei doi pensionari sunt acuzați de favorizarea infractorului. După ce am aflat că dosarul a ajuns în instanță, l-am contactat pe Florin Bach care ne-a spus, la fel ca atunci când l-am contactat prima dată în legătură cu acest caz (martie 2009), că este nevinovat. În sprijinul afirmației sale a adăugat faptul că i s-a schimbat încadrarea ”din făptuitor în complice la tentativă de înșelăciune” și că a cerut scoaterea sa de sub urmărirea penală. În aceeași anchetă care-i viza pe Bach, Șteoalfă și Popescu era cercetat și șeful secției 1, Cristi Manea. Acestuia i s-au retras toate acuzațiile și, odată scos din dosar, a fost promovat ca șef interimar al Poliției Ploiești, în locul lui Șteoalfă.

Schimbări la secțiile de poliție
A fost schimbat și șeful Serviciului de Investigații Criminale, comisar șef Nicolae Zecheru. În locul său va veni actualul șef al secției 4, Cosmin Moise. Șefii secțiilor 2, 3 și 6 au fost schimbați. Constantin Nicoară, poreclit Nikky Mână Lungă, a încercat să își găsească un loc de muncă la Serviciul de Informații și Protecție Internă sau la Direcția Generală Anticorupție dar nu a reușit. Costea, șeful secției 3 a ieșit bine la controlul intern dar tot a fost schimbat din motive de management, se pare că și din cauza unor subalterni care nu ar fi înregistrat infracțiuni mărunte cu autori necunoscuți, pentru a păstra o imagine bună la rapoartele săptămânale. Pentru aceleași motive a plecat și șeful secției 6, Tibi Iordache.

- Publicitate -

Chestorul Sorin Oprea le-a spus tuturor polițiștilor că indiferent de susținerea politică pe care o au, cei care nu fac performanță în munca de poliție vor pleca. La o ședință de comandă chiar a menționat că degeaba au apelat la pile și îl sună tot felul de persoane din mediul politic că nimic nu se va schimba. Există voci care susțin că unii dintre polițiștii vizați ar fi apelat la pilele politice menționate de chestor, lucru care l-a deranjat și de aceea a trecut la ”decapitări” în masă.

În acest moment, la toate secțiile de poliție sunt șefi interimari după promovări și schimbări din funcție:
Secția 1- Cristi Manea, promovat ca interimar la comanda Poliției Ploiești
Secția 2- Constantin Nicoară, schimbat
Secția 3- Valentin Costea, schimbat
Secția 4- Cosmin Moise, promovat șef Serviciu Investigații Criminale
Secția 5- Gheorghe Parepa, promovat șef Serviciu Investigare al Fraudelor
Secția 6- Tiberius Iordache, schimbat

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău