Exclusiv observatorulph.ro / Elevul bătut cu bâta de baseball, în stare gravă la spital

Traian Stanemir, elev în clasa a opta a Şcolii Nicolae Simache, care a fost bătut aseară cu bâta de baseball de doi tineri în apropierea unităţii de învăţământ, se află internat în stare gravă la secţia de chirurgie a spitalului de pediatrie din Ploieşti. „Pacientul are nevoie de îngrijiri medicale şi va rămâne internat mai multe zile. Era confuz şi se afla într-o stare gravă. Are mai multe contuzii cerebrale şi toraco-abdominale”, a declarat medicul Anca Miu de la spitalul de pediatrie.

Inspectoratul şcolar nu a luat încă nicio măsură
Iniţial, elevul a fost consultat şi de un medic specialist la spitalul judeţean de urgenţă. „În urma controlului neurologic a fost descoperit un traumatism cranio-cerebral”, a declarat medicul Andrei Ilinca, purtătorul de cuvânt al spitalului de urgenţă. În timp ce conducerea şcolii evită să ofere o explicaţie pentru incident, reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Prahova nu ştiu dacă va fi sancţionat cineva. „Incidentul s-a petrecut în zona Pieţei „Malu Roşu”, după programul de şcoală. Elevul ieşise de la ore însoţit de două colege de clasă. La un moment dat a fost acostat de doi tineri de etnie rromă. Unul dintre cei doi a scos o bâtă de baseball şi ambii au început să îl lovească. Fetele care erau cu el au fost cele care au sunat la 112 pentru a veni ambulanţa. Din ce ştim, elevul o plăcea pe o colegă de şcoală care era prietena unuia dintre cei doi rromi care l-au agresat. Rămâne de văzut dacă va fi cineva sancţionat, din moment ce incidentul nu s-a petrecut în incinta şcolii”, ne-a declarat Aurel Graur, purtătorul de cuvânt al ISJ Prahova.

Suspecţi identificaţi de poliţişti
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Judeţean de Poliţie, agresorii elevului sunt doi tineri de etnie rromă, din Malul Roşu, de 16, respectiv 17 ani, care ar fi fost chemaţi să-l bată pe copil chiar de o colegă de clasă. Aceştia au folosit o bâtă de baseball, cu care l-au lovit în cap şi abdomen, abandonându-l într-o baltă de sânge. „În funcţie de numărul de zile de îngrijiri medicale ale victimei se vor lua măsurile de rigoare ”, ne-a declarat inspectorul Daniel Radu, purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.

Senatorul Daniel Savu ia atitudine
„Extraordinar, eu nu ştiam toate detaliile. Deci a fost bătut de o gaşcă de cartier. Eu am tot spus, de doi ani tot spun, că trebuie făcut ceva în legătură cu siguranţa elevilor. Poliţia Comunitară ar trebui să preia paza în şcoli. Nu camerele de supraveghere sunt soluţia, că nu faci altceva decât să constaţi ce s-a întâmplat. Poliţia şi Poliţia Comunitară ar trebui să se ocupe. Gândiţi-vă că dacă era un post lângă şcoală avea şi copilul cui să se adreseze, avea cine să-i sară în ajutor”, ne-a declarat senatorul PSD Daniel Savu.

- Publicitate -

Luna şi bătaia
Şcoala Nicolae Simache din Ploieşti a devenit renumită în ultimele luni de zile pentru scandalurile dintre elevi. În urmă cu aproximativ o lună de zile, două eleve s-au luat la bătaie în clasă şi, mai apoi, în curtea şcolii, din cauza… unui penar. Filmările incidentului au ajuns, în scurt timp, să facă furori pe internet. În ciuda gravităţii situaţiei, conducerea şcolii a găsit de bună cuviinţă ca elevele respective şi colegii implicaţi să fie sancţionaţi cu… nota scăzută la purtare.

Paza în şcoli, lăsată pe ultimul plan
Observatorulph.ro a semnalat în nenumărate rânduri probleme cu privire la lipsa pazei şi a securităţii în unităţile de învăţământ ploieştene. Anul trecut, am demarat o campanie, intitulată „Asiguraţi paza şcolilor!”, prin care solicitam autorităţilor locale să ia măsurile necesare evitării infracţionalităţii în incinta şi vecinătatea unităţilor de învăţământ. Chiar dacă, odată cu aprobarea în Consiliul Local a proiectului privind paza în şcoli, ploieştenii au răsuflat uşuraţi, având încrederea că problema siguranţei copiilor lor a fost rezolvată, nenumăratele scandaluri din ultimul an în care au fost implicaţi elevi dovedesc contrariul.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău