EXCLUSIV observatorulph.ro | Marian Staicu este hoţul care a furat seiful din Tribunalul Prahova

Pe 23 martie, mascaţii Poliţiei efectuau descinderi simultane la domiciliile unor persoane, suspectate c-ar face parte dintr-o grupare de spărgători de locuinţe, din Ploieşti, Vălenii de Munte, Târgovişte şi Bucureşti. Conform surselor noastre, unul dintre membrii grupării ar fi şi autorul furtului seifului din Baroul Prahova care se află în incinta Tribunalului, furt comis în martie 2008. “Este vorba de Marian Staicu, un hoţ foarte respectat atât de infractorii din libertate cât şi de cei condamnaţi. A făcut şi puşcărie şi este foarte cunoscut”, ne-a declarat în exclusivitate unul dintre anchetatori.

Staicu, şeful puşcăriei Mărgineni
Numele lui Marian Staicu apare şi într-un episod din serialul “Jurnalul unui condamnat la moarte”publicat de cotidianul Jurnalul Naţional, în care un deţinut pe nume Petre Dogaru povesteşte viaţa lui din puşcării. Jurnalul Naţional, 16.08.2006: “Puşcăria Mărgineni, din nou în flăcări. A doua oară în şase luni, deţinuţii au pus stăpânire pe închisoare. (…) Marian Staicu mi-a spus: „băi Petrică, uite care este problema, ne-am adunat aici şi te-am chemat şi pe tine ca să discutăm cum trebuie sa procedăm, că ne-am hotărât să îi legăm pe toţi miliţienii de pe sector, şi să îi punem în lanţuri şi să îi băgăm la izolare. (…) Am ieşit pe hol şi l-am văzut pe Staicu ţinând de hamurile cu care erau echipaţi doi miliţieni. Îi ţinea pe amândoi de hamuri cu o mână şi în cealaltă avea un cuţit, m-am apropiat imedit şi am întrebat, Staicule, ce faci, asta ne-a fost vorba, „Petrică, s-a schimbat vorba, că l-au împuşcat pe Vasile Olteanu, hai să-i omorâm pe ăştia doi că numai pe ei i-am prins, ceilalţi au scăpat. Staicu era beat, eu i-am luat pe cei doi care se înnegriseră la faţă şi tremurau ca varga, i-am dus la mine în camera cinci, le-am zis la băieţii din cameră să nu se ia nimeni de nea Stelică Jilava şi de nea Brumaru Viorel, aşa îi chema pe cei doi miliţieni (…). Când am plecat de la infirmerie, pe secţia a treia, Tăsica, Staicu şi cu Proică îl luaseră ostatic pe comandantul închisorii, Cârnaru”. Tot în Jurnalul Naţional, în ediţia din 23 februarie 2010, un fost deţinut Valentin Iordan, zis Angheluş, declara că în câteva zile a învăţat cine sunt „tartorii” puşcăriei din Mărgineni: „Marian Staicu, unul dintre puşcăriaşi, era preferatul gardienilor. Aveau încredere în el şi îi dădeau inclusiv cheile de la celule, pentru a ne scoate la raport. Practic el era şeful puşcăriei”.

La o cafea cu Marian Staicu
Şi colegul nostru, jurnalistul Cătălin Stavri, l-a cunoscut pe Marian Staicu. S-a întâmplat când făcea documentările pe marginea scandalului dintre zavragii şi ursari. “Am mers cu Marian Staicu în aceeaşi maşină până la Bucureşti, la spitalul Floreasca, unde era internată o victimă a acestui scandal. Pe drum am vorbit cu Marian de politică, de felul în care societatea respinge orice fost deţinut. Vorbea foarte mult din diverse cărţi pe care le citise, chiar se oferise să-mi împrumute câteva. Am făcut schimb de numere de telefon şi a rămas că ne mai întâlnim. După câteva zile am discutat cu Marian Staicu la o cafea într-o cârciumă în apropierea Gării de Sud. Vroiam să fac un serial cu viaţa deţinuţilor, actuali sau foşti, şi ştiam că Staicu mă putea ajuta. Îmi amintesc că l-am întrebat despre serialul din Jurnalul Naţional şi el mi-a spus că erau numai minciuni spuse de deţinutul Dogaru. În rest, Staicu era un tip foarte politicos şi foarte cunoscut. Toţi cei din bar îl salutau cu un respect ieşit din comun”, ne-a povestit colegul Cătălin Stavri.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău