Drifturi la Gara de Sud din Ploieşti | Un tânăr şi-a făcut Corvette-ul praf din cauza teribilismului – GALERIE FOTO

Ieri seară, în jurul orelor 23.30, am fost anunţaţi de un ploieştean că în zona Gării de Sud a avut loc un accident în care este implicat un tânăr cu un Chevrolet Corvette care făcea drifturi în faţa Gării de Sud.

 

Ploieşteanul care ne-a semnalat cazul susţine că şoferul bolidului pe patru roţi, un Chevrolet Corvette galben, cu numere de California făcea drift-uri în faţa Gării de Sud. La un moment dat, încercând să facă o astfel de manevră pe trecerea de pietoni din faţa monumentului Eroilor, acesta a pierdut controlul volanului şi s-a trezit cu maşina pe trotuar, avariată destul de grav. Şoferul şi pasagera din dreapta au scăpat teferi, ieşind din maşină imediat după impact. O patrulă de jandarmi a apărut la faţa locului şi, în momentul în care oamenii legii se îndreptau spre maşina avariată, şoferul acesteia s-a urcat într-o maşină neagră de lux, apărută ca din senin, lăsând-o acolo pe fata cu care se afla în maşină. Imediat au sosit şi pompierii, care au udat asfaltul şi au stropit maşina din care ieşea fum, pentru a preveni vreo posibilă explozie. În scurt timp, locul s-a umplut de cunoscuţi de-ai celor doi. Într-un final, după cum susţin martorii, a sosit şi poliţia, care a blocat circulaţia în zona respectivă. „De abia după ce au plecat pompierii a venit la faţa locului şi o maşină de poliţie, însoţită de o maşină de la tractări auto. Unul dintre cei doi agenţi părea că îl cunoaşte pe unul din prietenii şoferului, fiindcă îi spunea pe nume: Ciprian”, susţine ploieşteanul care ne-a semnalat cazul, sub protecţia anonimatului.

Din primele cercetări ale celor doi agenţi de poliţie sosiţi la faţa locului, şoferului se pare că i-ar fi tăiat calea un câine şi, ca să-l evite a fost nevoit să tragă de volan, pierzând controlul volanului. De asemenea, poliţiştii susţin că acesta nu consumase băuturi alcoolice. Nu aceeaşi variantă o susţin şi cei care l-au văzut pe şofer în faţa Gării de Sud. „Făcea drifturi. Asta e clar. A făcut câteva  în faţa gării, probabil pentru a-i arăta fetei de lângă el cât de tare este el în şoferie şi, la un moment dat a plecat spre centru. În faţa trecerii de pietoni unde se află acum a mai încercat să mai facă odată, însă s-a suit pe trotuar. Nu i-a sărit niciun câine în faţă”, mărturiseşte un taximetrist care a văzut tot incidentul. După mai bine de o jumătate de oră, echipa de tractări auto a reuşit să urce Corvette-ul cu numărull de înmatriculare 4VMC699 pe platformă, iar circulaţia pe sensul de mers Gara de Sud-Centru a fost deblocată.

Drifturile sunt manevre foarte periculoase şi sunt făcute de şoferii experimentaţi într-un mediu controlat, pe circuitele de specialitate.

- Publicitate -

 

UPDATE
Din discuţiile pe care le-am avut cu anchetatorii care se ocupă de acest caz am aflat că, în lipsa probelor care să confirme faptul că şoferul respectiv făcea drifturi, poliţiştii sunt nevoiţi să ia în considerare declaraţia acestuia, conform cărei conducătorul auto a încercat să evite un câine. 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău