Conotațiile legate de ruperea USL tind să atingă ridicolul. Cel puțin la Prahova. Directorul Direcției Agricole Prahova, Aurel Anghel, a fost detașat luna aceasta la Giurgiu. Acum Anghel își caută acum dreptatea în instanță.
Nemulțumit de decizie, directorul Direcției Agricole Prahova a dat în judecată Ministerul Agriculturii și a solicitat suspendarea executării actului administrativ. Dosarul se află înregistrat la Curtea de Apel Ploiești, secția Contencios, Administrativ și Fiscal, iar momentan nu a fost stabilit primul termen. Culmea este că măsura detașării nu se justifică nici din punct de vedere financiar, având în vedere că, suplimentar, ministerul va suporta costurile cazării, dar și ale transportului. „M-am trezit cu un ordin de detașare la Giurgiu”, a fost singurul comentariu al lui Aurel Anghel, proaspăt numit director la Direcția Agricolă Giurgiu, care a confirmat faptul că a atacat în Contencios ordinul ministrului Agriculturii. La șefia Direcției Agricole Prahova a venit, tot prin detașare, Cosmin Florea. Aceasta nu este singura schimbare care a avut loc la Prahova, la scurt timp după ruperea USL.
Printre cei care și-au pierdut funcțiile se numără Marius Sersea, fostul prefect al județului Prahova, precum și directorul Gărzii de Mediu, Sorin Dumitrașcu. În schimb, Horia Toma, la acea dată inspector șef al Inspectoratului Școlar Județean, a preferat să-și dea demisia.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































