Angajaţii SGU au depozitat munţi de zăpadă infestată cu sare, nisip, fecale de câini şi metale grele sub nasul ploieştenilor care locuiesc în blocurile de pe strada Cosminele.
Potrivit regulamentului aprobat de Consiliul Local Ploieşti, zăpada care este strânsă de pe domeniul public al oraşului trebuie depozitată la staţia de epurare. Motivul este simplu: aceasta conţine material antiderapant şi diverse substenţe nocive, cum ar fi fecale ale câinilor fără stăpân sau metale grele. Reporterul observatorulph.ro a surprins mai multe maşini ale SGU Ploieşti care depozitau zăpada strânsă de pe trotuare, alei şi parcări, în incinta fostei unităţi militare de pe strada Cosminele, unde Primăria Ploieşti intenţionează să construiască anul acesta mai multe vile ANL. Terenul pe care au fost depozitaţi munţii de zăpadă se află în imediata apropiere a blocurilor, spre disperarea locatarilor, care ne-au reclamat situaţia.
Ploieşteni revoltaţi
Iată mesajul unuia dintre cititorii observatorulph.ro, care a declanşat această anchetă: "Eu locuiesc pe strada Cosminel şi vreau să ştiţi ce idee măreaţă a avut primarul nostru: a adus aici, aproape de blocuri, in incinta unitatii militare, tone de zapada…Cand o sa se topeasca toata strada va fi inundata, mai ales ca oricum aveam probleme la o ploaie mai intensa. Va imaginati ce va fi cand va veni caldura? Sa nu mai zic ca toata noaptea vin camioane, fac zgomot si nu putem dormi, iar ziua astia s-au apucat sa taie copacii cu drujbele, pentru ca, nu-i asa, nu mai au loc unde sa puna zapada! Va rog, veniti si minunati-va! O sa fie dezastru…"
Munţi de zăpadă depozitaţi ilegal
Reporterul observatorulph.ro s-a deplasat la faţa locului unde a constatat că pe terenul respectiv a fost depozitată ILEGAL, de către angajaţii SGU, zăpada adunată în locul operatorului de salubritate, pentru care lucrează ca şi subcontractant, la preţuri inferioare celor tarifate de Rosal Primăriei Ploieşti. Printre maşinile inscripţionate cu sigla SGU care au transportat şi depozitat zăpada ilegal se numără şi cele cu numerele de înmatriculare PH 09 XFL şi PH 11 VJY.
Alo, Garda de Mediu?
Observatorulph.ro a solicitat un punct de vedere conducerii SGU Ploieşti şi a cerut Gărzii de Mediu Prahova, prin intermediul Prefecturii Prahova, demararea unui control şi sancţionarea celor care se fac vinovaţi de o poluare masivă a cetăţenilor care locuiesc în zona respectivă.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























