Un control efectuat de CJAS Prahova la Spitalul Județean Ploiești a scos la lumină multiple deficiențe, de la bătaia de joc la adresa pacienților puși pe drumuri să-și cumpere medicamente, până la punerea de diagnosticuri fără niciun fel de investigații clinice și paraclinice. În urma controlului, unitatea medicală trebuie să returneze la CJAS peste 234.000 de lei.
Controlul a fost efectuat în perioada 17 – 20 decembrie 2013 și a vizat modul cum sunt respectate obligațiile contractuale din contractul încheiat între Spitalul Județean și CJAS Prahova. Verificările au fost efectuate prin sondaj, pentru perioada ianuarie – noiembrie 2013, vizând lunile februarie, mai, iulie și noiembrie 2013. În urma controlului au fost descoperite următoarele deficiențe:
–
- Foile de Observaţie Clinică Generală (FOCG) şi Foile de Spitalizare de Zi (FSZ) întocmite la nivel de secţii:
- nu au fost completate în totalitate câmpurile de identificare
- nu se consemnează integral setul minim de date la nivel de pacient: data externării, nr. FOCG sau FSZ corespunzător episodului de spitalizare curent, epicriza, monitorizarea zilnică a evoluţiei medicale, semnătura şi parafa medicului curant şi a şefului de secţie
- nu sunt consemnate diagnosticele de internare şi, la 72 de ore, nu sunt codificate explorările funcţionale, investigaţiile radiologice şi alte proceduri terapeutice recomandate, examenele de laborator, rezultatele investigaţiilor medicale efectuate, etc;
- nu s-a regăsit, anexat la foile de observaţie clinică generală, decontul de cheltuieli care se eliberează pacienţilor la externare.
- Solicitarea expresă pentru revenirea la control doar cu bilet de trimitere din partea medicului de familie.
- Raportarea spre decontare a unor servicii medicale spitaliceşti efectuate in regim de spitalizare de zi nejustificate. Conform foilor de spitalizare de zi verificate, acestea erau susţinute doar de consemnarea unui control minimal efectuat pacientului sau exclusiv de emiterea unei prescripţii medicale.
- Identificarea unor cazuri de spitalizare de zi in care nu au fost respectate diagnosticele contractate si nu au fost efectuate toate serviciile medicale precizate in grila de fundamentare a tarifului depus la contractare.
- Neconcordanţe între datele din Foaia de Observaţie Clinică Generală (FOCG) şi datele clinice ale pacientului, colectate în format electronic. De exemplu, data externării pacientului în FOCG era anterioară celei raportate în format electronic. Acest fapt poate determina imposibilitatea decontării unor servicii medicale efectuate în realitate, în mod corect, de către alţi furnizori de servicii medicale, în perioada în care asiguratul apare în mod eronat internat în spital.
- cantitatea de materiale și medicamente solicitate de secții a fost mult mai mică decât solicitările, iar consumul este mult mai mare decât cantitatea primită, fapt care dovedește că pacienții și-au cumpărat medicamente. Mai mult, pacienții aveau dreptul de a primi banii înapoi, însă nimeni nu i-a informat cu privire la acest drept
„În urma constatării tuturor deficiențelor, Spitalul Județean Ploiești a fost penalizat cu 1% din valoarea contractului pe caz rezolvat pe fiecare lună verificată, respectiv februarie, mai, iulie și noiembrie. Penalizarea este în cuantum de 234.076 lei, banii urmând să fie recuperați de la Spitalul Județean Ploiești”, ne-a declarat Cătălin Tudorache, purtătorul de cuvânt al CJAS Prahova.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































