Traian Mihai, căpitanul Vasului Victoria, răpit de piraţii somalezi marţi seară este din Câmpina. Reporterii Observatorulph au reuşit să ia legătura cu familia căpitanului. Daniela Mihai, soţia acestuia este în stare de şoc şi se aşteaptă la ce este mai rău.
„Când am văzut prefixul de Constanţa, am ştiut ce se întâmplă”
„Am aflat de la televizor că piraţii din Golful Aden au atacat din nou. Eu am primit un telefon la ora 18. 20. Când am văzut prefixul de Constanţa mi s-au înmuiat genuchii. Am ştiut ce s-a întâmplat din primul moment. Deocamdată sunt în stare de şoc. Veste este prea recentă şi nu ştiu ce trebuie făcut în astfel de cazuri. Sper că autorităţile şi armatorul german unde are contract soţul meu să-şi facă datoria.Nici măcar nu pot lua legătura cu soţiile celorlalţi marinari pentru că nu le cunosc. Mă gândesc că poate ele au mai multe informaţii.” Sunt primele delcaraţii ale Danielei Mihai. Femeia susţine că până astăzi la orele prânzului nu a fost contactată de niciun oficial. „Doar reprezentantul Kru Maritime din Constanţa (societatea de recrutare de marinari n.r.) m-a informat despre ce s-a întâmplat. Nici eu şi nici ei nu avem detalii despre situaţia echipajului şi nici a soţului meu. Am înţeles că răpitorii, împreună cu echipajul se îndreaptă spre Somalia. Ştiu doar, din ceea ce am văzut la stiri, că, atât comandantul vasului cât şi căpitanul sunt pionii principali într-o astfel de situaţie. Ei sunt supuşi celor mai mari presiuni.”
„Am format de două ori numărul soţului meu”
Femeia povesteşte prin ce coşmar a trecut în noaptea de marţi spre miercuri.” După ce am aflat vestea, am format de două ori numărul soţului meu, am vrut doar să-i aud vocea, să ştiu că e teafăr. Am avut însă tăria de caracter să renunţ, pentru că i-aş fi putut face rău. Mi-am zis că o să mă sune el, pe ascuns, dacă va putea. Nici nu pot să mă gândesc că soţul meu este acum cu pistolul la tâmplă.”
Căpitanul are probleme cardiace
Conform Danielei Mihai, soţul său are probleme de sănătate serioase şi se află sub tratament. „Este cardiac şi urmează un tratament strict. Nu ştiu daca va reuşi să treacă peste imensa presiune în care se află. Sincer, mă aştept la ce-i mai rău.” susţine Daniela.
Deşi marinar cu ştate vechi în meserie, Traian Mihai nu a mai trecut până la această cursă print-un moment atât de critic, susţine soţia lui. „Este pentru prima dată când i se întâmplă aşa ceva. Ultima dată când am vorbit cu el la telefon chair era fericit că scăpase cu nenorociţii din Golful Aden în momentul în care s-au îndreptat spre India. Dar uite, că la întoarcere, nu au mai avut acelaşi noroc.” a concluzionat Daniela Mihai.
Familia căpitanului aşteaptă în continuare veşti de la Ministerul Afacerilor Externe şi de la armatorul german. „Voi încerca să iau eu legătura cu oficialităţile, măcar să am vreo veste. Deocamdată nici măcar încotro s-o apuc. Mi-e teamă să nu fac rău.”
Nimic nou
Cornel Panchici, reprezentantul firmei de crewing din Constanţa, contactat telefonic, ne-a declarat că în momentul de faţă nu are veşti proaspete despre situaţia românilro răpiţi. „Trebuie să respectăm nişte proceduri. Piraţii ţin legătura cu armatorul, nu cu oficialităţile. Aşteptăm şi noi informaţii.” Panchici susţine că piraţii somalezi sunt extrem de bine informaţi. Se pare că ei nu au atacat prima dată convoiul, pentru că ştiau că navele transprotă fier vechi. „Ei vor hrană, nu sunt interesţi de fier. Ştiau că nava a plecat din India şi se îndrepta spre Europa, cu orez.” a decalrat Panchici.
Nava Victoria, al cărei căpitan este câmpineanul Traian Mihai este sub pavilon Antigua..Cargoul încărcat cu 10.000 de tone de orez plecase din India şi se îndrepta, într-un convoi, spre Arabia Saudită. Piraţii somalezi au atacat, marţi în jurul orelor 17.00, ora României. Pe navă se aflau 11 marinari români. Atât comandantul navei cât şi căpitanul sunt români. Nava a plecat în cursă la sfârşitul lunii februarie. Contractul lui Traian Mihai ar fi trebuit să se închieie în data de 15 iulie.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























