Apele vindecătoare de la Telega, ”otrăvite” de nepăsare! Au dispărut până și scările – FOTO

Mii de prahoveni și oameni din toate colțurile țării, veneau, an de an, la băile sărate de la Telega pentru a-și trata diferite afecțiuni, mai ales de natură reumatică. Institutul Balnear Francez poziționase, chiar, stațiunea pe locul al doilea în Europa și pe locul al cincilea în lume în ceea ce privește contribuția la vindecarea a numeroase boli. Ce a rămas acum din  …apele termale ,, otrăvite,, de nepăsare, ce și pe cine vor  mai vindeca ele vreodată, nimeni nu știe. Autoritățile locale spun că încearcă să le pună în valoare, dar nu au și un plan concret pentru fostele băi înconjurate acum de ruină și rugină. Persoana căreia i-a fost concesionată baza de tratament, pe o perioadă de 50 de ani, odată cu rezilierea de către administrație a contractului, a luat, la plecare, până și scândurile de pe jos și  pe cele care formau treptele ce permiteau intrarea în apa sărată, lăsând în urmă un adevărat dezastru. FOTO la finalul articolului.

- Publicitate -

O suprafață de 10.000 de metri pătrați cu un lac cu proprietăți miraculoase pentru sănătate, o stațiune balneară luată cu asalt, zeci de ani, de oameni care plăteau bani buni pentru a se vindeca la Telega. Astăzi, doar un loc de tristă amintire. A neputinței, a nepăsării, a indiferenței, a proastei administrări și dorinței de înavuțire cât mai repede, cu investiții minime sau chiar deloc. ,,Accesul interzis! Pericol de accident!,, Doar asta mai înseamnă, la ora actuală, fosta bază de tratament de la Telega. O imagine deprimantă și dezolantă, dincolo de un gard mare de plasă și o poartă cu lacătul pus, prin care îți este interzisă intrarea.

”Avea un hotel de făcut, trebuia să amenajeze băi calde”

Autoritățile locale spun că niciodată nu au fost mulțumite de felul în care cei cărora le-a fost concesionată baza de tratament, Lacul 1,  au știut să gestioneze afacerea și să investească aici. ”Capac” se pare că a pus ultimul astfel de…afacerist.  ”O doamnă respectabilă care nu a știut decât cum să facă să se îmbogățească mai repede. Aproape nimic din ce era prevăzut în contract nu a fost respectat.  Avea un hotel de făcut, trebuia să amenajeze băi calde pentru ca baza de tratament să funcționeze tot anul, nu doar pe perioada de vară. Cei de la OPC au dat de atâtea ori amenzi pentru neconformitate. Că vorbim de pontonul de lemn putred și plin de cuie, de bucătăria restaurantului unde îți era frică să mănânci sau starea dușurilor și vestiarelor care arătau jalnic. S-au dat amenzi , s-a închis locul până la remedierea problemelor, s-a redeschis, s-a întâmplat să funcționeze și în  ilegalitate, fără aviz… Teroare a fost mereu, sau aproape mereu, acest loc care ar fi trebuit să producă bani pentru comună și să ne ridice din punct de vedere turistic” spune fostul primar al comunei Telega, Ilie Gheorghe.

- Publicitate -

Primăria Telega, blocată în procese

La ora actuală, două sunt procesele pe care Primăria Telega le poartă și pe care vrea să le câștige, pentru a nu se mai simți ”legată de mâini” și pentru a atrage investitori serioși, dornici să facă treabă la Telega.

Unul face referire la firma Hexi Farma, căreia îi aparțin cele 16 căsuțe amplasate în interiorul bazei și care trebuie demolate sau luate de pe proprietate, iar cel de-al doilea, deschis de către fostul concesionar care a atacat hotărârea judecătorească prin care a fost reziliat contractul de concesiune pentru nerespectarea caietului de sarcini.

- Publicitate -

”Nu putem interveni  până când locul nu va fi liber de sarcini. Am pe listă cinci sau șase investitori interesați să preia Băile și să le aducă la nivelul altor stațiuni balneare de succes din țară.  Vreau hotel aici, dar unul făcut ,,cu cap,, , acoperirea de servicii de la turism medical până la cel de tip wellness& spa, vreau calitate și confort, nu ce a fost până acum” spune actualul primar, Costel Brezeanu.

Până să vedem acel Balvanyos de Prahova, peste Băile Sărate de la Telega plutește doar imaginea dezolantă și absolut deprimantă  a ceva ce …a fost odată. Sau, mai bine, zis, ce ar fi putut fi. O oază de sănătate de care s-au bucurat mii și mii de oameni, încă de pe vremea regelui Ferdinand, dar și un loc ce ar fi putut  ”ridica” o comună  din punct de vedere economic și turistic. Fiindcă Telega a fost stațiune balneoclimaterică. A fost, dar nu a mai întrunit condițiile pentru a-și păstra această denumire…

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău