Generații de tineri care se nasc cu ceea ce înseamnă tehnologie în propriul ADN. Care atunci când se reunesc, fac schimb de idei, experimentează și construiesc noi sisteme, programe sau roboți, ce ar putea contribui la un viitor ”altfel”. Este și cazul echipei de robotică de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina, care, recent, a obținut medalia de argint la concursul FIRST Tech Challenge, secțiunea Inovație, desfășurat la București.
Tineri care creează tehnologie, nu doar o consumă
Sunt copii, 15 la număr plus 3 voluntari, mulți de clasa a IX -a, ce vor să aducă schimbarea în lume atunci când vorbim de tehnologie. Aflați la a treia participare de gen, tinerii, alături de mentorii lor, au învățat tot ce înseamnă proiectarea, construirea și programarea unui robot. ”Ultimate Goal Remote Game Sets” a fost tema lansată în cadrul competiției de anul acesta, concursul fiind catalogat drept cel mai mare concurs național de robotică, la care participă anual, pe regiuni, peste 100 de echipe din țară ( aproximativ 2000 de elevi de gimnaziu și liceu).
Echipa Undefined RO 112 e o echipă de tineri ambițioși, extrem de conștiincioși și pasionați, evident, de fizică și informatică. S-au format alianțe și au lucrat împreună pentru a duce la îndeplinire sarcinile și a obține cel mai bun rezultat. Asta în ciuda restricțiilor impuse de pandemie, care i-au împiedicat să se întâlnească fizic atât cât ar fi fost nevoie.
”Noi, în primă fază, nici nu am crezut că vom participa și, iată, ne-am întors acasă cu un onorat loc al doilea, din zecile de echipe participante. Pun preț pe ceea ce înseamnă instruirea acestor tineri întrucât tehnologia și digitalizarea sunt șanse importante pentru România de a reduce diferențele față de țările mai evoluate. Avem nevoie de copii pasionați să creeze tehnologie, nu doar să o consume” a spus mentorul echipei de robotică de la CNNG, Cătălin Chițu.
Cine se va bucura de genialitatea lor mai târziu? Noi sau alții?
Mihnea Manta, liderul echipei de robotică ce s-a întors acasă cu locul al II-lea de la această competiție, este pasionat de tehnologie încă din clasa a VI-a. Nu știe încă dacă va urma, după finalizarea clasei a XII-a, Universitatea Politehnica sau o va lua pe urmele fostului său coleg , admis, anul trecut la Imperial College din Londra.
”Este o șansă pentru fiecare dintre noi să ne pregătim pentru profesiile viitorului. Tehnologia chiar poate schimba lumea, iar roboții ne pot fi utili în foarte multe domenii. A fost a treia participare pentru noi și am constatat că ne-am îmbunătățit abilitățile, în ciuda faptului că doar o lună și jumătate am lucrat împreună. În rest, din octombrie până în martie, din cauza pandemiei, fiecare muncit pe cont propriu. Ne-am adunat ideile și mă bucur foarte mult că robotul nostru a câștigat argintul. Cred că au contat foarte mult corectitudinea jocului, munca depusă și, bineînțeles ideile originale pe care , alături de colegi, le-am pus în practică” a spus Mihnea.
Participările echipei de robotică la competiții sunt posibile datorită sponsorilor ce se implică activ în susținerea acestor copii de-a dreptul geniali când vine vorba de IT. Evident, alături de ei se află și părinții care fac sacrificii mari pentru performanța copiilor lor, dar și mentorii acestora, implicați activ în punerea în practică a ideilor inovatoare pe care acești tineri le au.
VIDEO
FOTO
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































