Urmare a unei intervenții de duminică, în care 3 persoane cu ”nevoi speciale”, care purtau uniforme vechi ale armatei și care au fost abordate de o patrulă mixtă, formată din militari, polițiști și jandarmi, Baza 2 Logistică Valahia a devenit ținta numeroaselor critici.
Și nu intervenția i-a deranjat pe cei care au comentat acțiunea, ci felul în care au prezentat-o militarii, chiar pe pagina de facebook a Bazei 2, fără să țină cont de situația delicată a celor vizați. Articolul despre acțiune a fost publicat AICI. La câteva ore distanță, militarii ne-au trimis un comunicat, conținând punctul de vedere al comandantului Garnizoanei, din care, din păcate, lipsește și motivul care a generat cea mai mare nemulțumire, anume expunerea publică a unor oameni cu probleme psihice.
Comunicatul Garnizoanei Ploiești, semnat de comandantul col. ing. Sorin MIMILIGĂ
”Ca urmare a unor neclarităţi ale populaţiei civile, referitoare la prezenţa militarilor pe străzile din Municipiul Ploieşti, vă aducem la cunoştinţă câteva aspecte esenţiale în înţelegerea situaţiei:
Potrivit ordonanţei militare nr. 3 din 24.03.2020, Ministerul Apărării Naţionale are rol de a sprijini structurile Ministerului Afacerilor Interne (MAI), la solicitarea acestora. Acste sprijin înseamnă executarea de misiuni/patrule, pentru asigurarea prezenţei în zonă.
Militarii vor întări patrulele şi personalul MAI, ceea ce înseamnă că luarea deciziei, mai exact controlul operaţional este al Ministerului Afacerilor Interne. Prin regulile stabilite de cadrul legislative (OUG 1/1999, cu modificările şi completările ulterioare), coordonarea la nivel naţional a tuturor acţiunilor circumscrise implementării măsurilor stabilite prin decretul de instituire a situaţiei de urgenţă revine Ministerului Afacerilor Interne.
În acest moment nu deţinem atribuţiuni de reţinere a unei persoane, de control al documentelor (persoanelor) sau de aplicare a amenzilor contravenţionale.Intervenim doar pentru sprijinul interinstituţional şi la solicitare.
Militarii sunt pregătiţi să sprijne autorităţile în zonele unde va fi necesară prezenţa acestora.
Referitor la evenimentul de ieri din Municipiul Ploieşti, unde s-a intervenit cu personal mixt format din poliţişti, jandarmi şi militari la o locaţie din zona de nord a Ploieştiului, acolo unde Inspectoratul de Poliţie al judeţului Prahova a primit o sesizare de încălcare a măsurilor actuale. am dori să aducem câteva lămuriri:
Persoanele la care se face referire în materialul expus pe pagina oficială de Facebook a Bazei 2 Logistică „Ploieşti” prezentau un comportament ostentativ şi sfidător la mai puţin de 300 m de filtrul mixt format din poliţişti şi militari, în sensul că salutau şi chiar opreau autovehicule şi persoane pe stradă.
Persoanele respective purtau pe lângă uniforma militară, şi însemne specifice, fapt sancţionabil conform Codului Penal.
Deşi este cunoscut faptul că respectivele persoane stau de ani de zile în acea locaţie, nu putem compromite siguranţa cetăţenilor ce înţeleg situaţia şi să nu intervenim într-un loc ce este vizibil în afara legii, mai ales în situaţia actuală.”

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Spre atentia celor care blameaza actiunea militarilor!
Da, e adevarat tinuta de camuflaj poate fi purtata de oricine, oricand si oriunde fara insa impreuna cu insemnele de grad!
Va rog sa incetati cu asemenea relatari si sa va indreptati atentia asupra realitatii din prezent!