Revoltător! 23 de aparate de depistare a coronavirusului de la DSV nu pot fi folosite pentru că Ministerul Sănătății nu a semnat ”o hârtie”!

În plină pandemie de coronavirus, cu aproape 2000 de îmbolnăviri și peste 40 de morți, România își permite ”luxul” de a NU folosi 23 de aparate de depistare a temutului virus. Acestea se află în proprietatea direcțiilor sanitare veterinare din toată țara, inclusiv la DSV Prahova, dar nu pot fi utilizate pentru că Ministerul Sănătății nu le-a inclus în lista extinsă a unităților implicate în efectuarea testelor COVID-19. Așa că echipamentele de sute de mii de euro sunt folosite acum pentru depistarea pestei porcine la mistreți! Oamenii să mai aștepte…ce? Moartea?!

- Publicitate -

În Prahova, un județ cu peste 800.000 de locuitori, nu există în prezent niciun aparat de testare pentru depistarea coronaviruslui pentru că achiziția unui astfel de echipament de către spitalul județean de urgență din Ploiești nu este nici acum finalizată. În prezent, probele recoltate de la suspecții internați la spitalele Movila, CFR sau ”boli pulmonare” se trimit la București, iar rezultatele ajung la pacienți și cadrele medicale după câteva zile!

În Ploiești există însă un  echipament medical pentru efectuarea testării RT-PCR pentru identificarea virusului 2019-nCOV, care nu este folosit în acest scop, ci pentru depistarea unor boli la animale.

El se află în proprietatea Direcției Sanitare Veterinare Prahova și mai e nevoie doar de implementarea unor măsuri de biosecuritate pentru ca testarea COVID-19 să înceapă chiar de mâine!

- Publicitate -

De ce nu se întâmplă asta? Pentru că nu există protocol între Ministerul Sănătății și ANSVSA în baza căruia aparatura respectivă să poată fi folosită în scopul depistării cazurilor de îmbolnăviri cu coronavirus!

În prezent, aceste echipamente se folosesc pentru depistarea unor viruși care declanșează la animale boli precum pesta porcină africană sau gripa aviară, însă ele pot fi folosite oricând pentru depistarea virusului 2019-nCOV! Pentru că, atenție!, pentru asta au fost produse, însă adaptate la nevoile DSV. Culmea ironiei…

Cum s-a ajuns aici?

- Publicitate -

Pe 22 martie, ministrul Sănătății a emis ORDINUL nr. 479 pentru modificarea și completarea Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate publică pentru anii 2017 și 2018. Printre prevederi s-a numărat și completarea listei de „Unități de specialitate care implementează și care dețin în dotare echipament medical pentru efectuarea testării RT-PCR pentru identificarea virusului 2019-nCOV“.

Astfel, pe lista respectivă au apărut nouă instituții de stat și private, după cum urmeză: Institutul de Pneumoftiziologie «Marius Nasta», Institutul Clinic Fundeni, SYNEVO ROMANIA – S.R.L., SANADOR – S.R.L, REGINA MARIA; GENETIC LAB – S.R.L., Institutul Oncologic «Prof. Dr. Ion Chiricuță» Cluj-Napoca; Institutul Regional de Oncologie Iași și Universitatea de Medicină și Farmacie «Iuliu Hațieganu» din Cluj-Napoca.

Ce au ”uitat” birocrații din Ministerul Sănătății să treacă pe această listă extinsă au fost cele 23 de direcții sanitare veterinare din țară, care dețin, ați ghicit, echipament medical pentru efectuarea testării RT-PCR inclusiv pentru identificarea coronavirusului!

- Publicitate -

Să sperăm că după ce citesc acest articol, primarul Ploieștiului, prefectul de Prahova, șeful DSP Prahova sau președintele CJ Prahova îl vor ”deranja” pe ministrul interimar al Sănătății cu o întrebare simplă: ”Bos, semnezi și tu o hârtie să salvăm niște vieți de oameni, nu doar de mistreți?”

 

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău