Aproximativ 70 de membri ai Organizaţiei PSD Ploieşti şi-ar fi dat demisia în cursul zilei de astăzi în semn de protest faţă de evoluţia campaniei electorale a partidului şi, mai ales, faţă de susţinerea de către partid a candidaturii fostului deputat PDL Andrei Sava pentru Colegiul 12 Nord.
Conform declaraţiilor unora dintre liderii demisionari, încă din luna octombrie Organizaţia Nord a PSD ar fi atenţionat conducerea că, în cazul în care îl va nominaliza pe Sava drept candidat pe acest colegiu, ei îşi vor da demisiile. În acest sens ei ar fi atenţionat conducerea organizaţiei prin intermediul unor memorii însoţite de liste care cuprindeau semnăturile a aproximativ 200 de membri ai organizaţiei prin care solicitau retragerea candidaturii lui Andrei Sava, în caz contrar ei urmând să-şi depună demisiile. Conform aceloraşi surse, motivul pentru care aceste demisii nu au fost depuse mai devreme îl reprezintă discuţiile şi negocierile care au avut loc pentru aplanarea conflictului în interiorul partidului. Punctul culminant care ar fi dus la depunerea acestor demisii ar fi fost transmiterea către toţi membri şi simpatizanţii PSD din Ploieşti a unui SMS prin care Daniel Savu, candidat la pentru Colegiul 2 Senat – care include şi Colegiul Ploieşti Nord – ar fi fost făcut ”turnător şi securist” în paralel cu îndemnul de a-l vota pe Andrei Sava şi candidaţii ”PDL-ARD”.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































