În 2014, mai mulți angajați ai DGASPC Prahova au câștigat în instanță peste un milion de lei, ca drepturi salariale. Având în vedere că situația s-a regăsit la nivel național, iar sumele erau mult prea mari, Guvernul a emis o ordonanță prin care s-a stabilit că banii ar urma să fie primiți în tranșe. Numai că, aproape 300 de salariați ai DGASPC Prahova se tem că nu va fi respectat calendarul și amenință că, în caz contrar, vor intra în grevă.
Povestea legată de drepturile salariale câștigate în instanță este mai veche. Prima sentință favorabilă a fost în noiembrie 2013, însă aceasta era executorie, dar nu definitivă. Câteva luni mai târziu, în mai 2014, Curtea de Apel Ploiești a admis decizia Tribunalului Prahova, iar sentința a devenit definitivă. Cum povestea legată de drepturile salariale s-a regăsit la nivel național a fost emisă o Ordonanță prin care banii urmau să fie alocați în tranșe în 2014, 2015 și 2016. Generos, în plină campanie electorală, ca și în cazul profesorilor, Guvernul a aprobat ca banii aferenți din 2014 și 2015 să fie dați în 2014, urmând ca, în funcție de posibilități, pentru sumele din 2016 să fie alocate două tranșe în 2015 și ultima tranșă în 2016. Cum campania a trecut, se pare că promisiunea a fost uitată. Cum prima tranșă din 2016 se putea acorda, în limita bugetului alocat de ministerul Muncii, până la finele lunii martie, circa 300 de angajații de la DGASPC, de la centrele Urlați, Liliești și Sf. Andrei (Ploiești) au intrat în panică și au solicitat conducerii DGASPC Prahova să găsească o soluție pentru acordarea banilor. Numai că, surpriză! Banii care ar fi trebuit să fie distribuiți de la bugetul de stat nu au venit, fiind alocate fonduri numai pentru școlile speciale, deși peronalul din centre este la fel de îndreptățit să primească bani. „Ordonanța prevede că banii pentru 2016 pot fi dați în trei tranșe, două în 2015 și una în 2016. În urma discuțiilor cu angajații am transmis o adresă la Finanțe prin care am solicitat majorarea plafonului salarial, astfel în cât să puteam rezolva această situație. Momentan, nu am primit niciun răspuns de la Finanțe și, repet, Consiliul Județean și DGASPC Prahova nu pot acorda sumele, pentru că banii vin de la bugetul de stat”, a declarat pentru observatorul Viorel Călin, directorul DGASPC Prahova. Chiar și așa, situația este tensionată, pe motiv că prima tranșă pe 2016 urma să fie alocată, în limita bugetului, până la finele lunii martie 2015, iar oamenii se tem că nu se va întâmpla acest lucru, fapt pentru care amenință că, în caz contrar, vor demara proteste. Suma necesară pentru plata drepturilor bănești câștigate în instanță se cifrează la 1.040.000 lei.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































