De origine din satul Corlătești, comuna Berceni, județul Prahova, a făcut luni un filmuleț pe Facebook, pe profilul cu numele Geolgău Cătălin. În filmul de 12.38 minute, domnul din poză le explică celor care au răbdare să îl urmărească niște chestiuni esențiale pentru oricine vrea să contacteze cât mai rapid COVID 19 și nu știe cum să o facă. Dovadă că lumea e plină de oameni predispuși la îmbolnăvire cu orice preț, filmul s-a bucurat de un real succes. La ora scrierii acestor rânduri înregistra nu mai puțin de 409.000 de vizualizări și 8.800 de distribuiri.
În filmul cu pricina, domnul din Corlătești, domiciliat în București, din câte am aflat, își anunță urmăritorii că este în drum spre casă de la Milano. Domnia sa anunță ritos că ”nu există nicio corona virus” și că pe tot drumul ”nu există carantină! Cine dracu te bagă în carantină?”. Și le spune oamenilor că totul est o mare conspirație iar coronavirusul este, de fapt, o gripă, o răceală.
Lait motivul filmării este ”max media” te omoară, fake news-ul promovat intens în ultimele zile de conturile de facebook și site-urile care produc și pompează în piață teorii conspiraționiste, leacuri minune și profeții apocaliptice. Asta spune tot despre cât de importantă este știința și educația în aceste zile: te pot salva, cu adevărat.
Nu poți, totuși, să nu constați, că demersul domniei sale pornește din dragostea sinceră și grija față de semeni, ceea ce te cam blochează. Pentru un om care iubește atât de mult oamenii și care, la rândul său, este atât de iubit, nu poți să nu te întrebi de ce ține morțiș să îi pună în pericol?
De ce ne punem întrebarea aceasta? Deoarece noi am aflat de existența personalității sale de la sătenii din Corlătești. Îi comunicăm că dânșii, mai ales cei în vârstă, care îl cunosc de când era mic, sunt speriați de faptul că domnul se plimbă nestingherit prin comună, intră în magazine, sau în primărie.
Aproape sigur a mers și în Ploiești, ne spune o sursă. Și nu singur, ci însoțit de vărul/prietenul cu care a venit de la Milano – zonă roșie, epicentru al epidemiei de coronavirus.
Faza urâtă pentru dânsul, dar și pentru vărul sau prietenul cu care se preumblă, este că cel mai probabil din neștiință, dânșii s-au transformat în infractori și posibili vectori transmițători ai virusului la toate persoanele cu care intră în contact. Adică au, din start, dosare penale.
Sufletist cum l-am văzut, sigur nu dosarul penal ar fi o problemă pentru dânsul. Este absolut de neînțeles cum un posibil contagios cultivat și bine informat, cum este domnia sa, să nu înțeleagă riscul la care le expune pe persoanele dragi, părinții, pe cei cu care a copilărit etc.
Nu putem să nu ne întrebăm ce se va întâmpla cu dânsul, prin ce dramă etică și morală va trece dacă, din nefericire, au dreptate indivizii ăia ciudați – epidemiologii, doctorii, care după ce și-au riscat viețile studiind COVID 19, au ajuns la concluzia că mai ales cei care vin din Milano sunt potențiali infectați, purtători ai virusului?
Ce va face dragostea de oameni din el dacă va afla că este, așa cum o arată studiile științifice recente, cel care a infectat o rudă, un prieten?
Iată o dilemă numai bine de abordat, credem noi, în viitorul film al domniei sale care sperăm să aibă ca lait motiv următoarea temă: ”există o chestie – știința, în care trebuie să avem încredere și o altă chestie – legea, pe care trebuie să o respectăm toți, pentru că altfel… am pus-o”.
Încheiem prin a le reaminti fanilor domnului din satul Corlătești, comuna Berceni, județul Prahova, ce trebuie să facă dacă au avut ghinionul să-l întâlnească, să dea mâna cu el, să vorbească sau, doar, să fi împărțit aceeași încăpere: magazin, birou, cameră etc.
Dacă ai făcut asta și ții la viața ta, e bine să afli dintr-o sursă credibilă că treaba e chiar groasă, că te afli într-un real pericol. O spune știința și nu fake-news-ul. Pentru a afla ce ai de făcut ca să încerci să te protejezi, dă click pe acest titlu:
Tot ce trebuie să știi dacă vei fi izolat la domiciliu din cauza coronavirusului
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































