Frigul a făcut o nouă victimă la Ploiești. O femeie în vârstă de 78 de ani, din Ploiești, a fost transportată, marți dimineață, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean.
Femeia, potrivit medicilor de la Serviciul de Ambulanță Prahova care au fost solicitați să intervină, prezenta o formă severă de hipotermie. Temperatura corpului femeii a scăzut până la 27,3 grade Celsius, motiv pentru care s-a impus asigurarea de asistență medicală de specialitate. Victima frigului a fost preluată de ambulanță de pe strada Dreptății din Ploiești și transportată la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean.
Medicii atrag atenția că, în această perioadă, chiar dacă temperaturile pe timpul zilei sunt pozitive, pe timpul nopții mercurul în termometre coboară și ajunge la temperaturi negative. Prin urmare, sfatul medicilor este evitarea expunerii la frig pe perioade îndelungate.
Primele semne ale hipotermie severe vizează pierderea capacității persoanei de a-și mai coordona mișcările. Pulsul devine scăzut, iar persoana poate să-și piardă cunoștința, iar în unele cazuri poate surveni chiar decesul după instalarea aritmiei cardiace.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































