Elevele bătăușe din Câmpina au fost audiate la Poliție

eleva batura campina

eleva batura campina

Lavinia N. și Diana D., cele două eleve în vârstă de 15 ani, eleve în clasa a IX-a în cadrul Liceului Energetic din Câmpina, implicate, în weekend-ul trecut, într-o altercație care a avut loc în fața unui club de noapte din localitate, au fost audiate la Poliție.

- Publicitate -

În cauză a fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală, conform comisarului șef Cornel Dăncescu, comandantul Poliției Câmpina. Cauza ar putea fi clasată, însă, pentru că părinții Oanei C., victima celor două bătăușe nu au depus o plângere împotriva lor.

Reamintim că în noaptea de vineri spre sâmbătă, o adolescentă în vârstă de 17 ani, elevă în clasa a XI-a la liceul Nicolae Grigorescu din Câmpina a ajuns în stare gravă la un spital din Capitală cu răni în zona feței, după ce a fost bătută de Lavinia și Diana. Altercația a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă noaptea, în jurul orei 3.

Surse apropiate anchetei au precizat că fetele din Energetic ar fi petrecut la un eveniment privat organizat la un alt bar din Câmpina. Acolo ar fi aflat că iubitul uneia dintre ele se distrează în clubul FH din cadrul Complexului Fibec. Au mers acolo pentru a rezolva problema, doar că totul a degenerat într-o bătaie.

- Publicitate -

Între timp, pe rețelele de socializare, mai multe persoane, printre care se află și diriginta celor două agresoare Lavinia și Diana, cer sancționarea drastică a acestora. Se pare că cele două nu ar fi la prima abatere disciplinară.

Pe de altă parte, Florin Frățilă, consilier local și membru în consiliul de administrație al unității de învățământ a cerut conducerii Liceului Energetic deschiderea unei anchete interne.

Acesta a precizat că va face demersurile necesare pentru a vedea în ce măsură Consiliul Local din Câmpina poate promova o Hotărâre prin care să se interzică accesul minorilor într-un club de noapte.

- Publicitate -

În acest moment, în România nu există o lege în acest sens. În vara anului 2015, legea care interzicea minorilor până în 16 ani să să intre neînsoţiţi în cluburi, baruri şi discoteci a fost aprobată în Senat, dar nu a ajuns și în Camera Deputaților, forul decizional.

foto victima

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău