Transport agabaritic de peste 400 de tone, blocat în trafic la intrare în Ploieşti

Trafic înregeunat, în momentul de față, la intrare în Ploiești dinspre Bucov. Un transport agabaritic de aproape 80 de metri lungime staționează lângă podul de peste râul Teleajen, aștepând undă verde pentru continuare drumului către rafinăria Brazi.
Trafic înregeunat, în momentul de față, la intrare în Ploiești dinspre Bucov. Un transport agabaritic de aproape 80 de metri lungime staționează lângă podul de peste râul Teleajen, aștepând undă verde pentru continuare drumului către rafinăria Brazi.
Sursa foto: Max-Media.ro/Adrian Ondin

Trafic înregeunat, în momentul de față (orele 16.00), la intrare în Ploiești dinspre Bucov. Un transport agabaritic de aproape 80 de metri lungime staționează lângă podul de peste râul Teleajen, aștepând undă verde pentru continuare drumului către rafinăria Brazi.

- Publicitate -

Potrivit Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, transportul agabaritic destinat Rafinăriei Brazi vine de la Buzău și are 79,25 metri lungime, 6,36 metri înălțime, 5,85 metri lățime și nu mai puțin de 425 tone greutate. Conform unor informații primite de la cititorii din trafic, în momentul de față, transportul agabaritic se află lângă podul de la Teleajen, fiind oprit fiindcă nu poate trece pe sub liniile de tensiune din cauza înălțimii mult prea mari. Întreaga operațiune este, se pare, supravegheată dintr-un elicopter. ”Sunt cozi de mașini până în Ploiești. Prima dată am crezut că e vorba de vreun accident, mai ales când am văzut elicopterul în zona aglomerației”, ne-a povestit Radu, un cititor al Observatorulph.ro care a trecut pe lângă ”mastodontul” de peste 400 de tone care trebuie să ajungă la Brazi.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău