Domnule Ioniță v-ați speriat degeaba. Curaj, sunteți ditamai organul!

claudiu vasilescu coordonator antena1 ploiesti scrisoare deschisa florian ionita lider snppc prahova ipj politist ziarist

claudiu vasilescu coordonator antena1 ploiesti scrisoare deschisa florian ionita lider snppc prahova ipj politist ziarist
Claudiu Vasilescu, coordonatorul Antena1 Ploiești, a aflat de la noi cum îl „alintă” pe facebook polițistul Florian Ioniță, liderul Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual (SNPPC) – biroul teritorial Prahova. Cu această ocazie a aflat și că polițistul Ioniță intenționează să-i facă niște “poze jenante”, motiv pentru care ne-a trimis următoarea:

Scrisoare (între)deschisă
Motto:
Când ești mort… ești mort și nu îți dai seama că ești mort, pentru că ești mort. La fel și când ești prost…

Bună ziua!
Numele meu este Claudiu Vasilescu și am o nedumerire de ordin profesional: Ce sunt eu, hingher sau jurnalist?
Stimate domnule Florian Ioniță (polițist integru și lider al sindicatului polițiștilor prahoveni), urmare a postării de pe pagina dumneavoastră de facebook, în numele hingherilor, pardon…colegilor mei de la Antena 1 și (de ce nu??? deși nu le-am cerut acordul) Prahova TV, vă rog respectuos sa încercați să precizați la ce ați făcut referire afirmând, citez :"hingherii lui Voiculescu și Ghiță"?
În calitate de coordonator al stației Antena 1 Ploiești, refuz să cred că echipele noastre de știri sunt văzute de dumneavoastră ca fiind echipe de ecarisaj. Refuz practic să cred că liderul polițiștilor prahoveni aduce atingere imaginii Antenei 1 și altor instituții media.  Cred însă că meseria de hingher este o meserie ca oricare alta, iar hingherii nu sunt niște paria ai societății.
Am discutat cu ai mei colegi de la departamentul știri și m-am edificat. Într-adevăr ei vă căutau oficial și nu vă pândeau așa cum hingherii pot să pândească o cotârlă (pardon!!!…maidanez sau comunitar). Vroiau să vă întrebe (să obțină un punct de vedere) în legatură cu două subiecte, credem noi, de interes public:
1. Este adevărat că ați primit la sindicatul polițiștilor o sponsorizare (donație, etc) constând în televizoare, de la sora domnului Marcel Păvăleanu (deja celebrul cercetat și acuzat de către procurori și "depozitat" în arestul de la Câmpina)? Este adevărat că ați făcut o solicitare către conducerea IPJ Prahova, pentru ca aceste televizoare să ajungă în arestul de la Câmpina? Nu contestăm rațiunile umanitare, drepturile omului și alte cele de acest gen. Știm că Păvăleanu și ceilalți din lotul extins de la Câmpina, nu au omorât pe nimeni și măcar la o plasmă de Doamne-ajută se pot uita și ei, dar ne întrebam de ce tocmai acolo și nu la Ploiești, de exemplu, trebuie să ajungă acele donații făcute sindicatului pe care îl conduceți?
2. Este adevărat că, unul din abonamentele de telefonie mobilă ale sindicatului pe care îl conduceți (din cotizațiile polițiștilor prahoveni) a ajuns la adjunctul sau subalternul dvs din sindicat (vicepreședintele adică…) și de la acesta la soția din dotare? Nu de alta dar, așa cum au dezvăluit colegii de breaslă de la observatorulph.ro, soția vicelui a înregistrat o firmă la registrul comerțului…culmea, tocmai cu acest număr de telefon.
Dacă e așa, ne întrebăm și noi dacă polițiștii prahoveni sunt de acord să "sponsorizeze" cheltuielile unei societăți comerciale private. Dacă nu e așa…nu e și gata.
Vedeți ce simplu era? "Hingherii lui Voiculescu" și probabil și ai lui Ghiță (repet, nu i-am întrebat), poate și de la observatorulph.ro (pe ăștia recunosc ca îi mai întreb din când în când) erau de fapt niste bieți reporteri, cu microfoane din acelea mari (nu disimulate în nasturi sau pixuri). Eu zic că v-ați speriat degeaba, mai ales că sunteți "ditamai" organul și mai erați și în exercițiul funcțiunii, din câte am înțeles, la poartă.  Dacă v-au deranjat, permiteți-mi să îmi cer scuze în numele lor, rugându-vă pe această cale să ne comunicați când vă putem aborda pentru a vă facilita posibilitatea de a le spune polițiștilor prahoveni, ce faceți cu banii lor.

- Publicitate -

În final, câteva p.s.-uri:
PS1: motto-ul nu are legătură cu subiectul scrisorii (între)deschise, doar că îl citisem undeva și neavând alte posibilități, pentru că îmi place în mod deosebit, am profitat și l-am publicat și eu aici.
PS2: Dacă prin formularea "hingherii lui Voiculescu și Ghiță" ați simțit nevoia să ne jigniți (să ne puneți într-o lumină pe care dvs o considerați defavorabilă), vă rog respectuos să nu vă cereți scuze. Ceva îmi spune că nu trebuie să cred în ele. Nouă nu ne este rușine pentru că lucrăm la Antena 1… ba din contră!
PS3: Ce ați vrut să spuneți în aceeași postare de pe facebook : "poate nu mai sunt pozat de după colțuri de hingherii lui Voiculescu și Ghiță…o să le fac și eu poze jenante". Să înțeleg că asta este o amenințare sau să las organele abilitate să decidă?
PS4: Ne scapă nouă ceva ???… sau dumneavoastră chiar sunteți polițist, un slujbaș al statului, la al cărui salariu contribuim și noi (deși suntem cu impozitele la zi, mărturisesc că aceasta contribuție este una modestă, comparativ cu cât intuiesc că meritați sau puteți dvs să cheltuiți).
PS5: Spuneți-mi că, măcar pentru o clipă, v-ați gândit că atunci când ne denumiți hingheri ați putea să vă autointitulați câine comunitar (oamenii fără suflet îi mai numesc maidanezi, cotârle, javre, jigodii… dar aștia sunt oameni răi și eu zic să nu îi luăm în seamă). Vă spun toate acestea cu prietenie, încercând ca pe viitor să vă pun la adăpost de propria inocență, evitând astfel riscul de a vă mai pune singur într-o lumină proastă. Nu vă pierdeți respectul de sine doar pentru a certa sau amenința niste bieți reporteri (hingheri).
PS6: Sper sincer că întrebările de mai sus să nu primească un răspuns care să vă transforme într-o rușine a polițiștilor prahoveni, cei mai mulți dintre ei fiind oameni onești, ale căror calități profesionale și morale sunt recunoscute și apreciate.
PS7: (jur că e ultimul post scriptum) Deși am folosit o construcție literară simplă (atât pot), dacă aveți neclarități în parcurgerea și înțelegerea textului, vă rog să îmi spuneți și promit solemn să reformulez.
PS8: (am mințit la ps7 că e ultimul, nu m-am putut abține). Mai am o întrebare, de data aceasta una personală. Având în vedere numeroasele scandaluri (eventual contre) pe care le-ați avut în ultimii ani cu presa prahoveană, vă întreb dacă nu cumva vă place statutul de vedetă? În cazul acesta, de ce nu spuneți așa? Vă putem ajuta cu o participare la X-factor. Facem un mic trafic de influență la colegii noștri (arestați-ne, că simt că pentru asta chiar merităm). Dacă nu aveți în dumneavoastră factorul X, măcar să știm dacă nu sunteți dominat de factorul-chix. Pentru asta aveți de la mine un DA!
Succes și ne vedem în finală!

Cu stimă,
Claudiu Vasilescu, juratul de la ecarisaj…

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău