UPDATE / Lacul sărat a dispărut / Comitet pentru situaţii de urgenţă la Telega

În această după-amiază Radu Oprea, prefectul Judeţului Prahova se va deplasa la Telega pentru a evalua starea în care se află Băile Sărate. Având în vedere proporţiile dezastrului, s-a decis întrunirea Comitetului pentru situaţii de urgenţă din care fac parte reprezentanţi ai ISU Prahova, Inspectoratului Teritorial în Construcţii, Apele Române şi comitetul local pentru situaţii de urgenţă. „Cel mai probabil în această după-amiază voi ajunge şi eu la Telega. Împreună cu specialiştii vom evalua situaţia. Cel mai probabil vom aduce şi un evaluator care să estimeze pagubele produse acolo. Chiar dacă băile sunt concesionate unei societăţi private, autorităţile au dreptul să intervină în cazul în care dezastrul pune în pericol vieţile oamenilor. Conform procedurilor în caz de calamitate naturală, vom înainta raportul forurilor superioare în speranţa că vom obţine fonduri printr-o Hotăre de Guvern. Din păcate este o procedură de lungă durată.” a precizat Radu Oprea.  Contactat telefonic, Mircea Cosma, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova a precizat că, miercuri va ajunge la Băile Sărate împreună cu doi profesori geologi din cadrul Universităţii Petrol şi Gaze din Ploieşti.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău