Protest / Funcţionarii prahoveni fac astăzi grevă japoneză

Aproximativ 2.500 de membri ai Sed Lex Prahova, sindicatul funcţionarilor publici, poartă astăzi banderole albe în semn de protest faţă de politica salarială a Guvernului Boc. Pe perioada protestului, activitatea instituţiilor publice nu va avea de suferit.

 

Liderul Sed Lex Prahova, Aurel Fănică, susţine că declanşarea grevei japoneze urmăreşte aducerea în atenţia guvernanţilor a două revendicări ale funcţionarilor publici. “În primul rând, cerem creşterea salariilor mici, mai ales acum că este un an de criză. Inflaţia este mare, reducerile de sporuri şi venituri sunt vizibile pentru toată lumea. Mai mult, avem peste 51% dintre salariaţi cu venituri între 700 şi 800 de lei” a declarat Fănică. El a adăugat că a doua revendicare este legată de rediscutarea OUG nr. 37 privind politizarea instituţiilor publice. “Noi dorim ca funcţionarii publici să-şi poată face o carieră în acest sistem, al administraţiei, iar această ordonanţă este o piedică” a conchis liderul Sed Lex Prahova.Aurel Fănică a ţinut să precizeze că activitatea cu publicul la Direcţia Generală a Finanţelor Publice, la Inspectoratul Teritorial de Muncă, Primăria Ploieşti, sau la Casa Judeţeană de Pensii Prahova se va desfăşura în mod normal, în intervalul de lucru 8.30-16.30.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău