Zeci de milioane de euro, investite comunele izolate ale judeţului Prahova, au fost irosite pe cişmelele stradale care nu au funcţionat decât la inaugurarea lucrărilor.
Comuna Jugureni, una dintre cele mai sărace localităţi prahovene, are apă curentă doar pe hârtie. În satul Marginea Pădurii din comuna respectivă, oamenii beau apă din fântâni, deşi pe uliţe au fost montate la începutul anilor 2000 cişmele stradale. Acestea au funcţionat însă doar
câteva zile după inaugurarea lucrărilor, care au costat două milioane de euro. „Ne-am bucurat când a curs apă la cişmeaua din capul străzii pentru că scăpam de fântâni. Când plouă apa este tulbure şi abia dacă putem adăpa animalele. Minunea a ţinut doar câteva zile, apoi cişmeaua a secat”, povesteşte unul dintre săteni. Localitatea nu este racordată nici la reţeaua de gaze, aşa că energia electrică a rămas singura utilitate de care se bucură cele câteva sute de suflete care au mai rămas aici. „Apa era adusă tocmai de la Bălţeşti, aşa că la noi ajungea foarte scumpă. Bugetul este sărac şi nu ne permitem să dăm apă la cişmele. Anul acesta vom fora un puţ ca să avem sursa noastră de apă”, a declarat Angelica Anton, secretara Primăriei Jugureni.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























