Tragedia petrecută acum două săptămâni pe lacul din Parcul Nicolae Romanescu din Bucureşti, când un tânăr care se plimba cu hidrobicicleta s-a înecat pentru că nu avea vestă de salvare, s-ar putea repeta oricând şi pe lacul Parcului Constantin Stere din Bucov. Asta deoarece Primăria Ploieşti, care administrează debarcaderul, nu a dotat cu veste de salvare niciuna din cele aproape 20 de bărci şi hidrobiciclete folosite de amatorii de plimbări pe apă, mai ales în week-end. « Ştiu că este periculos pentru copilul meu, dar când am închiriat hidrobicileta nu mi-a dat nimeni vreo vestă de salvare », a declarat Dan Păun, unul dintre ploieştenii care s-au aventurat pe lac. « Am avut la un moment dat şi veste de salvare, dar acestea s-au deteriorat. Nu prea ştim de unde să cumpărăm altele, dar promit că până sâmbătă voi rezolva şi această problemă » a declarat Lucian Dibu, directorul Parcului Constantin Stere. O plimbare riscantă pe lac costă 10 lei pe oră.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























