Un elev de clasa a XII-a de la Grupul Şcolar de Industrie Uşoară din
Băiatul s-a întors duminică din Italia şi susţine că a călătorit lângă o femeie care tuşea. Cu toate astea, până marţi după amiază nu a prezentat simptome ale gripei porcine. “Luni a fost la şcoală şi, după cum spune el, nu avut nicio simptomă care să-i dea de bănuit. Marţi, însă, nu a apucat să stea decât la două ore fiindcă avea reacţii si simptome specifice gripei. Medicul de familie l-a suspectat de gripă porcină şi, la un control mai amănunţit, s-a dovedit că asta avea. În prezent este internat la Bucureşti, sub atentă supraveghere medicală. Toţi colegii lui au fost consultaţi, şcoala a fost dezinfectată, iar colegii de clasă sunt ţinuţi sub observaţie acasă. Până în momentul de faţă nu s-a mai înregistrat vreun caz în plus”, ne-a declarat Aurel Graur, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Prahova.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























