O călătorie cu RATP-ul se transformă pentru cei mai mulţi călători într-un coşmar deoarece autobuzele întârzie în staţie chiar şi 30 de minute faţă de afişajul electronic care a costat o avere. Mai mult, în timp ce pe traseele RATP circulă autobuze vechi de zeci de ani, suporterii Petrolului sunt plimbaţi în deplasările prin ţară cu cele mai noi mijloace de transport din parcul regiei.
Ieri seară, orele 17.10. Zeci de ploieşteni aşteaptă autobuzul 30 în staţia de la Oficiul Poştal nr 1, din centrul oraşului. Panoul GPS indică sosirea următorului mijloc de transport în comun la ora 17.17. La scurt timp, ora sosirii autobuzului se modifică în 17.25. Nervozitatea călătorilor creşte. După alte 10 minute de aşteptare, GPS-ul se schimbă şi indică ora 17.35. Un minut mai târziu opreşte mult aşteptatul 30. Evident, acesta este plin cu călători, care au tremurat în staţiile precedente. Cu chiu cu vai, câţiva, printer care mă număr şi eu, reuşesc să se urce. După 20 de minute de mers în picioare, strivit de ceilalţi clienţi ai RATP înghesuiţi ca sardinele, autobuzul opreşte în staţia din faţa UPG. Zeci de călători, majoritatea studenţi, coboară înjurând după ce văd că imediat soseşte în staţie un al doilea autobuz, evident, aproape gol.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























