Salvamontiștii din Bușteni au fost solicitați să intervină, luni noapte, la o nouă acțiune de salvare. De data aceasta, trei tineri, din Galați și Brașov, fără un echipament adecvat, s-au aventurat pe un traseu dificil din Munții Bucegi.
Acțiunea de salvare parcă a fost trasă la indigo, spun salvamontiștii, cu incidentul de săptămâna trecută de pe Valea Gălbenele.
Trei tineri din Galați și Brașov au cerut ajutor salvamontiștilor, după ce s-au aventurat pe un traseu considerat cu grad mare de dificultate fără a avea echipamentul necesar.
„Aceștia intenționau să coboare de pe munte, dar habar nu aveau cât de periculoasă este acea zona. Nu au echipament și nici o pregătire adecvată. Acum cei trei temerari așteaptă ajutorul salvamontiștilor”, a anunțat, inițial Salvamont Bușteni.
Ulterior, salvamontiștii au anunțat că tinerii sunt coborâți și sunt în siguranță.
Foto -sursă- Salvamont Bușteni



Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Ar trebui sa plătească intervenția Salvamont. Sa le fie învățătură de minte!